Resim iş eğitimi öğrencilerinin dijital vatandaşlık düzeyleri ile dijital teknolojiye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between painting-grafts education students digital citizenship levels and their attitudes towards digital technology
- Tez No: 588605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZNÜLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, resim iş eğitimi öğrencilerinin dijital vatandaşlık düzeyleri (DVD) ile dijital teknolojiye yönelik tutumları (DTYT) arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Araştırma,betimsel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmaya, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde resim iş eğitimi bölümünde öğrenim gören 131 erkek, 191 kadın olmak üzere toplam 322 kişi oluşturmaktdır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu,Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği (DTYTÖ) ve Dijital Vatandaşlık Ölçeği (DVÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital citizenship levels (DCL) and attıtudes towards digital technology (ATDT) of painting- crafts education students. Research is a descriptive research type, relational survey model. 322 students participated in this research. These students consist of 131 male and 191 female students studuying in department of painting- crafts education of Erzincan Binali Yıldırım University, Atatürk University, RepublicUniversity and Black Sea Technical University. Personal information form, attıtude towards digital technology (ATDTS) and digital citizenship scale (DCS) werw used as data collection tools. In writing this thesis; Windows Microsoft Word program was used for editing data and creating graphics, Microsoft Excell Spread sheet program was used primarily for entering and editing data, and SPSS 22 statistical package program was used for data evaluating and statistical test. According to the answer of research questions, with descriptive statistical methods such as mean standart deviation, participans university, gender, class, income statüs, how many year of internet use, internet use skills and how many hours of internet use perday werw determined.