Aynı jeolojik formasyon içerisinde farklı kaya birimlerinde yapılan patlatmalı kazılarda türetilen titreşim tahmin denklemlerinin karşılaştırılması
Comparison of vibration estimation equations derived from blasted excavations in different rock units within the same geological formation
  1. Tez No: 588618
  2. Yazar: MAHMUT ORKAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstanbul Pendik Kurtköy Mahallesinde Lens Yapı AŞ' nin projesi komple yaşam alanı olarak planlanmıştır. Çalışma sahası toplamda 31.900 m2 yüzey alanına sahiptir. Yapılacak temel kazısı 0 kotundan -22.5 kotuna ulaşacak biçimde projelendirilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleşmesi öngörülen kaya kazısı yaklaşık 600.000 m3 kaya kazısı yapılması ve bu hacmin yaklaşık 400.000 m3'lük kısmı patlatmalı kazı yöntemi ile yapılması planlanmıştır. Bu tez kapsamında icra edilen patlatmalı temel kazıları incelenmiş ve toplam 41 atımda 59 olay sonuçları titreşim ölçer cihazlarla kayıt edilmiş ve bu veriler ele alınarak çevrede yer alan yapılara olan etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, patlatmalı temel kazıları esnasında oluşan titreşimler, titreşim ölçer cihazlar vasıtasıyla kayıt edilmiştir. Titreşim kayıtları ile birlikte; gecikme başına kullanılan patlayıcı miktarı, atım noktası ile titreşim ölçüm noktası arasında ki mesafeler GPS vasıtasıyla kayıt edilmiştir. Kayıt edilen verilerden ölçekli mesafe hesaplanarak titreşim verileri ilişkilendirilmiştir. Böylelikle sahaya ait titreşim yayılım eşitliği belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma sahasına yakın bölgede, çalışma sahası ile benzer özelliklere sahip kaya birimlerinde patlatmalı kazı çalışmalarının mevcudiyeti araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Kahriman vd tarafından 2016 yılında, tez kapsamında çalışma yapılan sahanın yaklaşık 400 metre kuzeyinde yer alan saha da patlatmalı kazı çalışmalara ait titreşim ölçüm ve değerlendirme çalışmalarının yapıldığı; yapılan çalışmaların İstanbul Okan Üniversitesi uhdesinde raporlanarak matbulaştırıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Hem inceleme kapsamındaki alandan elde verilen hem de Kahriman vd 2016 yılında yaptığı çalışmadan derlenen veriler; PPV-SD ilişkisini belirlemek, tüm Kurtköy formasyonuna ait K ve β arazi katsayılarını tespit etmek amacıyla regresyon analizine tabi tutulmuştur. Logaritmik olarak elde edilen veriler, doğrusal hale döndürülerek analize tabi tutulmuştur. Dolayısıyla kıyaslama yapılan 2 saha zemin/kaya yapısı olarak oldukça benzer özelliklere sahip olduğu anlaşılmıştır. Hesaplanan değerlerinin, ortalama tahmin eşitlikleri için; birebir aynı olmamakla birlikte, birbirine yakın rakamlar sunduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle, her iki saha için toplanan veriler birleştirilerek inceleme alanlarının yer aldığı bölgeye ait titreşim tahmin eşitlikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The project of Lens Yapı AŞ in İstanbul Pendik Kurtköy neighborhood is planned as a complete living place. The construction area has a total surface area of 31.900 m². The excavation has been designed to increase from 0 to -22.5. It is planned to carry out 600.000 m³ rock excavation and to make approximately 400,000 m³ of this volume with blasting method. Within the scope of this thesis, the basic excavations carried out with blasting were examined and 59 event results were recorded with vibration measuring devices in 41 shots and these data and their effects on the surrounding structures were evaluated. Within the scope of the study, the vibrations occured during the foundation excavations with blasting were recorded by vibration meter devices. The amount of explosive used per delay, the distance between the pulse point and the vibration measuring point are recorded by GPS. Vibration data were correlated by calculating the scale distance from the recorded data. Thus, the vibration propagation equality of the site was determined. In addition, the presence of blasted excavations in rock units having similar characteristics with the study area were investigated in the area close to the study area. As a result of research Kahriman et al. has worked 400 meter far from the study area and it was reported and printed out in Okan University. Both the data obtained from the study area and the data collected from Kahriman et al. In order to determine the PPV-SD relationship, K and β land coefficients of the entire Kurtköy formation were subjected to regression analysis. Therefore, it has been found that the two sites have comparable characteristics as soil / rock structure. The calculated values for the average estimation equations; Although it is not exactly the same, it was found that it presents similar numbers. For this reason, the data gathered for both sites were combined to calculate the vibration estimation equations for the region where the study areas were located.