Altun Yaruk'un sekizinci kitabı (1-1069) üzerine söz dizimi incelemeleri
A syntactic study on the eighth book of Golden Light (1-1069)
- Tez No: 588619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Altun Yaruk Sudur, Eski Uygur Türkçesinin en önemli Budist eserlerinden biridir. On kitaptan oluşan eser üzerinde çeşitli çalışmalar mevcuttur. Burada, bizim çalışmamız söz dizimi üzerinedir ve üç bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde Uygurlar ve edebiyatları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde söz dizimi hakkında birtakım görüşler ve sınıflandırmalar anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde çalışmanın esas konusu olan Altun Yaruk'un Sekizinci Kitabı (1-1069) üzerine söz dizimi incelemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan incelemeler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç Altun Yaruk Sekizinci Kitap'tan yola çıkarak Eski Uygur Türkçesinin cümle bilgisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Golden Light (Altun Yaruk Sudur) is one of the most important Buddhist texts. A variety of studies have been done on the work which consists of ten volumes. As for this study which has three chapters, I have focused on the syntax of the work. In the first chapter, some information about Uyghurs and their literature has been given. In the second chapter, I have described some views on syntax and different syntactic classifications. In the last chapter, I have made a syntactic study on the eighteenth book of Golden Light. In the conclusion, I have reviewed what I have studied in this thesis. The main purpose of this study is to demonstrate the syntax of Old Uyghur Turkic, based on the eighth book of Golden Light.