KDV ihracat istisnaları ve deri sektörüne yönelik uygulama
Vat export exempti̇ons and i̇mplementati̇on on leather market
  1. Tez No: 588617
  2. Yazar: FARUK KOLÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkelerin gelişmişliği kültürel, sosyal, eğitim, ekonomik gibi etkenler üzerinden gösterilmektedir. Ekonomik gelişmişlik bir ülke için olmazsa olmazlardandır. Ekonomik gelişmişlik içinde en önemli etkenler ticari faaliyetlerdir. Ticari faaliyet içinde ülkelerin başka ülkelere ticaret yapmaları tarihin en eski dönemlerinden beri bulunmaktadır. Tarihi İpek ve Baharat yolları birçok savaşların olmasına sebep olmuştur. Ülkeler başka ülkelere ticaretini artırarak ekonomik olarak kalkınmayı sağlamaya çalışmaktadırlar. Devletler satışları artırmak için vergi teşvikleri veya istisnaları sağlamaktadırlar. Ülkemizde vergi istisnalarından en önemlisi olan KDV istisnası ile alakalı Maliye Bakanlığı birçok tebliğ yayınlamıştır. 2014 yılında tüm tebliğleri kaldırarak tek tebliğde toplamıştır. Tezimizde KDV istisnasının çeşitleri, etkileri ve ülkemizde ithalat oranının yok denecek kadar az olduğu ve en önemli ihracat sektörümüz olan deri sektörüne yönelik örnek bir işletme üzerinden KDV istisnası uygulamasına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The development of a country is demonstrated through her cultural, social, educational and economic aspects. Economic development is a must for any country. Within this economic development, trade affairs are the most important factor. And international trade has been a vital part of these trade affairs since ancient times. Historical trade routes such as the Silk Road and the Red Sea spice route has been the cause of many wars. Countries try to achieve development by increasing their trade with other countries. States provide tax incentives and tax exemptions to further improve their export. In our country, Ministry of Finance have issued many notifications regarding VAT exemption, the most important tax exemption. In 2014, Ministry of Finance annulled all notifications and gathered all of them in a single notification. In our treatise we will go over types of VAT exemption and their effects, also we will examine the practice of VAT exemption through an exemplary business in leather market, in which the import rate of our country is almost none and export rate is among the most important.