Belediyelerde stratejik planlama ve denetim
Strategic planning and auditing in municipalities
- Tez No: 588630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin doğurduğu değişiklikler; geleneksel kamu yönetimi anlayışını hizmetlerde etkinlik ve verimlilik sağlanması açısından yetersiz kılmış ve yeni kamu yönetimi anlayışı gündeme gelmiştir. Halka en yakın birim olan belediyeler, bu değişimden etkilenmiş ve yeni anlayışla birlikte özel sektörde yaygın olarak kullanılan stratejik planlama ve performans denetimi kavramları benimsenmeye başlanmıştır. Önemi artan bu kavramların; hizmetlerin verimli, etkin, kaliteli ve ekonomik sunumu sağlamada yararlı olması beklenmektedir. Türkiye'de belediyelerin değişim sürecine ayak uydurabilmesi için mevzuatta değişiklikler yapılmış ve geleneksel kamu yönetimi anlayışından yeni kamu yönetimi anlayışına doğru bir geçiş başlamıştır. Bu durum, belediyelerin stratejik planlama yapmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Yerel yönetimlerde etkin, verimli ve kaliteli hizmet sunumunun gerçekleştirileceği inancı, performans yönetiminin önemli bir unsurunu oluşturan performans denetimi ile ulaşılacağı yönündeki beklentileri artırmıştır. Çalışmamızda; bu değişim sürecinin etkileri, değişimin getirdiği yenilikler, mevzuatta yapılan değişiklikler ile yeniden yapılandırma çalışmaları, belediyelerde stratejik planlama süreci, denetim türleri ve yeni bir denetim anlayışı olan performans denetiminin detaylarına yer verilmeye çalışılmıştır. Stratejik planlama ve performans denetimi ile istenilen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığı konusu hem teorik hem de pratik bir şekilde ele alınmaya çalışılmış; bu konuda Zonguldak Belediye'si örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes brought about by globalization and technological developments have rendered the traditional understanding of public administration insufficient in terms of being active and effective in public services and brought forward a new understanding of public administration. Local administrations, which are the units closest to the public, have been effected by this alteration and with this new understanding the concepts of strategic planning and performance auditing which have wide currency in the private sector have started to be adopted. These concepts whose popularity increase are expected to be beneficial in providing for efficient, active, good quality and economic presentation of the public services. Municipalities in Turkey amended their regulations to keep pace with this mentioned process and transition from the traditional public administration towards the new understanding of public administration has started. This situation has rendered it unavoidable for municipalities to make strategic plans. The belief that active, efficient, and good quality public services could be realized in local administration have increased the expectations that these goals will be fulfilled through performance auditing which is a significant element of performance management. In this research; the effects of this process of change, innovations which are brought by this change, legislation adjustments, restructuring workings, strategic planning process in municipalities, types of controls and details of performance audit as a new understanding of auditing are addressed. The subject of the extent the desired goals are fulfilled by strategic planning and performance auditing is taken at hand both by showing how this happened in practice and theoretically. In this respect Zonguldak municipality is analyzed as the main example.