Metastatik solid tümörlü kanser hastalarında bisfosfonat tedavisinin sarkopeni gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of bisphosphonate treatment on the development of sarcopenia in cancer patients with metastatic solid tumors
- Tez No: 588631
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ NAHİT ŞENDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Sarkopeni, iskelet kaslarında atrofi ve kas dokusu kalitesinde bozulmayla karakterize kas gücünde azalma, kolay yorulma ve çeşitli metabolik problemlerle giden iskelet kas kütlesinde kayıp olarak tanımlanmaktadır. Sarkopenik süreçte kas liflerinin yerini fibrotik doku almakta ve bu durum kas liflerinde kırılganlık artışı, fonksiyon bozukluğu, nöromusküler kavşak dejenerasyonu ve oksidatif streste artışa yol açmaktadır. Sarkopeni oluşumu, endokrin fonksiyonlardaki değişiklikler, kronik enfeksiyonlar, insulin rezistansı, nutrisyonel yetersizlik, inme gibi nedenlerle kas kullanımını bırakmak gibi multifaktöriyel nedenler olabilir. Kanser tedavisi alan hastalarda da sarkopeni gelişebilmektedir. Küçük hücreli akciğer kanseri gibi kanserin kendisi de sarkopeniye neden olabilmektedir. Sarkopeni gelişen hastalarda kemoterapi ilaçlarına gelişen toleransın azaldığı, yan etki sıklığının arttığı gösterilmiştir. Bu sebeplerden ötürü kanser hastalarında kaşeksi ve sarkopeni ile mücadele önemli durumlardan biridir. Literatür incelendiğinde; zoledronik asit ile sarkopeni gelişimi arasında ilişkiyi inceleyen çalışmaya rastlanmadı. Bu çalışmada, kemik metastatik meme, akciğer ve prostat kanserli hastaların verilerigeriye yönelik incelenerek, zoledronik asit doz ve sarkopeni arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2006-Ocak 2019 yılları arasında Medikal Onkoloji bilim dalında takip edilmiş ve takipli olan, kemik metastatik meme, akciğer ve prostat kanseri tanısı olan ve zoledronik asit (ZA) tedavisi alan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek, hastalık evrelemesi ve yanıt değerlendirme amacı ile yapılan tetkikler (BT, PET) incelendi. İncelemeler sonucunda opere ya da non-opere, kemik metastatik meme, akciğer ve prostat kanseri hastalar tespit edilerek, 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların takipleri sırasında çekilen abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri ile abdominal çevre (AÇ) ve kas alanı hesaplandı. Siemens Workstation, Syngovia version VB10. Programı kullanılarak rektus abdominis, external abdominal oblik, internal abdominal oblik, transversus abdominis, psoas major ve minor, quatratus lumborum, erektör spinal kasların alanları ölçüldü; 3. lomber vertebranın alanı ölçüme dahil edilmedi. Hastaların ZA tedavisine başlamadan önceki ve aldıkları son ZA dozu sonrası çekilmiş abdomen BT görüntüleri kullanılarak AÇ (cm) ve kas alanı hesaplandı (cm2). Sarkopeni tespiti, hastaların tanı anında evreleme için ve takipte tedavi yanıt değerlendirilmesi için çekilmiş olan mevcut abdomen BT görüntüleri kullanılarak yapıldı. Tespit edilen sarkopeni oranları, hastaların tedavi öncesi ve seyrindeki prognostik klinik değerlendirmeleri ile karşılaştırılarak, zoledronik asit total doz ve sarkopeni arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 20.0 (IBM Corp. Released 2011. IBM SPSS Statistics forWindows, Version 20.0 Armonk, NY: IBM Corp.) programı kullanıldı. Sayısal verilerin karşılaştırılması bağımsız örnekleme Mann-Whithey Testi ile yapıldı, istatistiksel anlamlılık düzeyi p48 mg alanlar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Total ZA dozu 48 mg'dan fazla olan hastalarda hem AÇ hem de kas alanı anlamlı olarak azaldı (P=0,011; P=0,0001); ZA dozu 48 mg'a eşit ve az olan hastalarda ise kas alanı anlamlı azalırken, AÇ anlamlı değişmedi (P=0,011; P=0,219). Total ZA dozu 2 gruba ayırmadan, ZA tedavisi öncesi ve sonrası yapılan değerlendirmede; meme kanseri tanılı hastalarda kas alanı istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalmakta iken, AÇ'de anlamlı bir fark saptanmadı (P=0,002; P=0,260). Prostat kanseri tanılı hastalarda hem kas alanı, hem AÇ'de anlamlı azalma saptandı (P=0,0001; P=0,013). Akciğer kanseri tanılı hastalarda ise; hem kas alanı hem de AÇ'de istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. VKI (vücut kitle indeksi) ≥30 kg/m2 olan grupta kas alanı istatiksel olarak anlamlı azalırken (P=0,013), AÇ sınırda anlamlı azaldı (P=0,055). VKI
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is defined as loss of skeletal muscle mass leading to atrophy of skeletal muscles and decrease in muscle strength, easy fatigue and various metabolic problems characterized by deterioration of muscle tissue quality.In the sarcopenic process, fibrotic tissue is replaced by muscle fibers, which leads to increased fragility, dysfunction, neuromuscular junction degeneration and increased oxidative stress. There may be multifactorial causes such as sarcopenia formation, changes in endocrine functions, chronic infections, insulin resistance, nutritional insufficiency, cessation of muscle use. Sarcopenia may also develop in patients receiving cancer treatment. Like small cell lung cancer, cancer itself can cause sarcopenia. It has been shown that tolerance to chemotherapy drugs decreases and the incidence of side effects increases in patients with sarcopenia. For these reasons, combating cachexia and sarcopenia in cancer patients is an important condition. When the literature is investigated; There was no study investigating the relationship between zoledronic acid and sarcopenia. In this study, the data of patients with bone metastatic breast, lung and prostate cancer were analyzed retrospectively and the relationship between zoledronic acid dose and sarcopenia was investigated. Materials and Methods: In this study, the files of patients who were followed and followed in the Department of Medical Oncology in Ankara Atatürk Training and Research Hospital between 2006 and January, diagnosed as bone metastatic breast, lung and prostate cancer and treated with zoledronic acid (ZA) were investigated retrospectively, staging and response assessment (CT, PET) were investigated. As a result of the examinations, operated or non-operated 64 patients with bone metastatic breast, lung and prostate cancer were included in the study. Abdominal circumference (AC) and muscle area were calculated by computed tomography images of the abdomen taken during the follow-up of the patients. Siemens Workstation, Syngovia version VB10. Program was used, rectus abdominis, external abdominal oblique, internal abdominal oblique, transversus abdominis, psoas major and minor, quatratus lumborum, areas of erector spinal muscles were measured; the area of the third lumbar vertebra is not included in the measurement. Sarcopenia was detected by using CT images of the abdomen taken for diagnosis at the time of diagnosis and for evaluation of treatment response at follow-up. The rates of sarcopenia determined will be compared with the prognostic clinical evaluations of the patients before and during treatment, and the relationship between total dose of zoledronic acid and sarcopenia has been tried to be determined. For statistical analysis and calculations, IBM SPSS Statistics 20.0 (IBM Corp. Released 2011. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0, Armonk, NY: IBM Corp.) was used. Comparison of numerical data was performed by independent sampling Mann-Whithey Test, p 48 mg. Both AC and muscle area were significantly reduced in patients with total ZA dose greater than 48 mg (P=0,011; P=0,0001); in patients less than or equal to 48 mg, muscle area decreased significantly, and AC did not change significantly (P=0,011; P=0,219). Before and after ZA treatment, total ZA dose was not divided into 2 groups; muscle area decreased significantly in patients with breast cancer, but there was no significant difference in AC (P=0,002; P=0,260). Significant decrease in both muscle area and AC was detected in patients diagnosed with prostate cancer (P=0,0001; P=0,013). In patients with lung cancer; there was no statistically significant difference in both muscle area and AC. In the group with BMI≥ 30 kg/m2, the area of muscle decreased significantly, while the AC margin decreased significantly (P=0,013; P=0,055). Both in the group with BMI