1,25-dihidroksikolekalsiferol verilen tip 1 diyabetli sıçanlarda vasküler yanıtın değerlendirilmesi
The evaluation of vascular response in type 1 diabetic rats treated with 1,25-dihydroxycholecalciferol
  1. Tez No: 588644
  2. Yazar: MEHMET ALİ ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kardiyovasküler sağlığın sürdürülmesinde, ayrıca diyabete bağlı gelişen çeşitli komplikasyonların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde önemli rolleri olan 1,25-dihidroksikolekalsiferolün, kan glikoz değerleri ve vasküler yanıta etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Bu amaçla, 28 adet Sprague Dawley erkek sıçan; kontrol (K), vitamin D (VitD), diyabet (D) ve Diyabet+Vitamin D (DVD) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Diyabet oluşturmak için D ve DVD gruplarına streptozotosin tek doz 50 mg/kg dozunda, K ve D grubuna ise eş hacimde sitrat tampon solüsyonu intraperitoneal olarak verildi. Diyabet tanımlaması yapıldıktan sonra VitD ve DVD grubundaki sıçanlara 1,25-dihidroksikolekalsiferol 120 ng/100 g haftada bir kez subkutan yolla 6 hafta boyunca uygulandı. Kan glikoz düzeyleri, vücut ağırlığı ve kan basıncı ölçümleri haftalık olarak kaydedildi. Deney sonunda torasik aort halkalarında kasılma ve gevşeme yanıtları in vitro organ banyosunda değerlendirildi. Diyabet, 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of 1,25-dihydroxycholecalciferol on blood glucose levels and vascular response, which have an important role in maintaining cardiovascular health and in preventing and improving various complications related to diabetes. For this purpose, 28 male Sprague Dawley rats, were divided into four groups; control (K), vitamin D (VitD), diabetes (D) and Diabetes+Vitamin D (DVD). Group D and DVD were injected single dose of 50 mg/kg streptozotocin to induce diabetes, while K and D groups was administered an equal volume of citrate buffer solution intraperitoneally. After the diagnosis of diabetes, VitD and DVD groups were administered 1,25-dihydroxycholecalciferol 120 ng/100 g/once a week, subcutaneously for 6 weeks. Blood glucose levels, body weight and blood pressure measurements were recorded weekly. At the end of experiment, contraction and relaxation responses of thoracic aorta rings were evaluated in in-vitro organ bath.