Sebil Gazetesi'nde Yahudilik
Judaism in the newspaper Sebil
- Tez No: 588666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Gazetecilik, Tarih, Religion, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sebil, 1976-1982 ve 1988-1992 yılları arasında“Her Şey Hak İçin”şiarıyla yayımlanmıştır. 1980'e kadar haftalık yayımlanan gazete, sonrasında aylık olarak yayın hayatına devam etmiştir.“Haftalık Siyasi, Tarihî, İlmî Gazete”sloganıyla İslami basında büyük bir boşluğu doldurmayı amaçlamıştır. Toplam 269 sayı basılmıştır. Türkiye'de, ilk iki yüz elli sayısı, son on dokuzu Almanya'da yayımlanmıştır. 1980 Darbesi'nden sonra kapatılmıştır. Muhafazakâr içeriğe sahip olan Sebil'de sıklıkla ele alınan konuların başında Yahudilik gelmektedir. Zira dünyayı kontrol eden Yahudiler kimdir? Amaçları nedir? Neler yapmışlardır. Bilderberg toplantıları, Komünizm, Masonluk, Dönmelik gibi konular ele alınmıştır. Sebil, adeta her şeyin sebebi Yahudilerdir anlayışını yazılarına yansıtarak, neredeyse dünyadaki tüm felaket ve musibetlerin Yahudiler yüzünden olduğunu ima etmeye çalışmıştır. Dünyayı Yahudi ideallerine göre şekillendiren sömüren bu grup kendini üstün ırk olarak görmektedir. Sebil Dergisi yazarları Osmanlı Devleti'nin yıkılışında Yahudilerin etkili olduğuna inanmaktadır. Siyonistlerin bu işi planladıklarını bile iddia etmişlerdir. 19. yüzyılda ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkilediğine inanılan Siyonizm nedir? Siyonist hareket Filistin'de bağımsız bir Yahudi devleti kurabilmek amacıyla; dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Yahudilerin Filistin'e getirilmesi, gelmiş olan Yahudiler için yeterli toprak elde edilmesi, Filistin'de modern anlamda bir Yahudi toplumunun oluşmasını hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Sebil was published between 1976-1982 and 1988-1992 with the discourse of“Everything is God”. The newspaper, which was published weekly until 1980, continued to be published monthly. "Weekly Political, Historical, Scientific Newspaper aimed to fill a big gap in the Islamic press. A total of 269 issues were printed. The first two hundred and fifty count in Turkey, in Germany, nineteen of the last was published. It was closed after the 1980 coup. In the conservative Sebil, Jews are the most frequently discussed topics. Who are the Jews who control the world? What are their aims? What they have done. Topics such as Bilderberg meetings, Communism, Freemasonry, Sabetai were discussed. Reflecting his understanding of the Jews as the cause of everything, Sabil tried to imply that all the calamities and disasters in the world were due to the Jews. This group, which shapes the world according to Jewish ideals, sees itself as a superior race. The authors of the Journal of Sebil believe that the Jews were influential in the collapse of the Ottoman Empire. They even claimed that Zionists had planned this work. What is Zionism that emerged in the 19th century and is believed to affect the whole world? The Zionist movement aims to establish an independent Jewish state in Palestine; The aim was to bring the Jews living in various parts of the world to Palestine, to obtain enough land for the Jews who came, and to create a modern Jewish society in Palestine.