II. Meşrutiyet Dönemi'nde bir mizah gazetesi: Falaka
A humor newspaper in the 2nd Constitutional Constitutional Period: Falaka
- Tez No: 929167
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Falaka, 25 Temmuz 1327(Rumi)/11 Şaban 1329(Hicri) – 29 Eylül 1327(Rumi)/20 Şevval 1329(Hicri) tarihleri arasında 19 sayı olarak yayımlanmış bir mizah gazetesidir. Bu tarihler Miladi takvimde 7 Ağustos-12 Ekim 1911 arasına denk gelmektedir. Yapılan çalışmanın asıl amacı Falaka adlı mizah gazetesinin tüm sayılarının Latin harflerine çevirisini yapmaktır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, kapsam ve sınırlılıkları anlatılmış, araştırma yapılırken hangi materyallerden yararlanıldığı, yöntem olarak nelerin kullanıldığı üzerinde durulmuştur. Mizah kavramının tanımı yapılarak ülkemizde gazete yayıncılığının tarihine değinilmiştir. Tanzimat Dönemi ve Falaka gazetesinin yayın hayatının içinde olduğu II. Meşrutiyet Dönemi'ndeki mizah basını ve karikatürü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde gazetenin şekil özellikleri, gazetenin hangi tarihlerde çıktığını gösteren yayın periyodu, yayın politikası ve çeviri yapılırken kullanılan transkripsiyon alfabesi tablo hâlinde eklenmiştir. Üçüncü bölümde“Kronolojik Fihrist”başlığı yer almaktadır. Yazar, şair ve ressamların adı, metin adları, yayımlandığı tarih, metinlerin hangi sayı ve sayfada yer aldığı gazetede belirtilen Hicri ve Rumi takvime, aynı zamanda dönüşümü yapılmış Miladi takvime göre yer almıştır. Dördüncü bölümde gazetenin tüm sayılarının Latin harflerine çevirisi yapılmıştır. Beşinci bölümde orijinal metinlere örnek sayfalar verilmiştir.“Sonuç”bölümünde Falaka gazetesi hakkında yapılan bilgilendirmeler ışığında gazetenin mizah basınındaki önemine değinilmiştir.“Kaynaklar”bölümünde çalışma hazırlanırken yararlanılan birincil kaynaklara ve internet kaynaklarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Falaka is a humor newspaper published in 19 issues between 25 July 1327(Rumi)/11 Shaban 1329(Hijri) - 29 September 1327(Rumi)/20 Shawwal 1329(Hijri). These dates correspond between 7 August and 12 October 1911 in the Gregorian calendar. The main purpose of the study is to translate all issues of the humor newspaper Falaka into Latin letters. The study consists of five main sections. In the first chapter, the subject, purpose, scope and limitations of the study are explained, and what materials were used during the research and what methods were used were emphasized. The concept of humor is defined and the history of newspaper publishing in our country is mentioned. The Tanzimat Period and the Second World War, during which the Falaka newspaper was published. Information was given about the humor press and cartoons during the Constitutional Monarchy Period. In the second section, the format features of the newspaper, the publication period showing when the newspaper was published, the publication policy and the transcription alphabet used in translation are added in tabular form. The third section includes the title“Chronological Index”. The names of the writers, poets and painters, the names of the texts, the date of publication, the number and page of the texts are listed according to the Hijri and Rumi calendar specified in the newspaper, as well as the converted Gregorian calendar. In the fourth section, all issues of the newspaper have been translated into Latin letters. In the fifth section, sample pages of the original texts are given. In the“Conclusion”section, the importance of the newspaper in the humor press is mentioned in the light of the information given about Falaka newspaper. In the“Resources”section, primary sources and internet sources used while preparing the study are included.