Enfeksiyon nedeniyle yoğun bakımda yatan hastalarda mortalite parametrelerinin belirlenmesi
Parameters affecting mortality of patients administered in icu due to infections
- Tez No: 588711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Sepsis tanı konulma sıklığı giderek artan, karmaşık patofizyolojik olayların etkili olduğu, mortalitesi yüksek, tedavisi zor bir klinik tablodur. Özellikle de yoğun bakım üniteleri bu mücadelenin en zor yaşandığı yerlerdir. Bu nedenle sepsiste mortaliteyi öngören parametrelerin belirlenmesine yönelik yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Biz bu çalışmada yoğun bakımda enfeksiyon nedeniyle takip edilen hastaların sağkalım verilerinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Araştırmaya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Dahiliye Yoğun Bakım Kliniğinde Ocak 2016-Nisan 2019 yılları arasında enfeksiyon nedeniyle yatışı olan hastalar yaş, cinsiyet farkı gözetmeksizin dahil edildi. Yoğun bakım kliniğimize yatışı yapılan 905 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi; enfeksiyon nedeniyle yatan 210 hasta çalışmaya dahil edildi. 2016-2019 yıllarına ait veriler klinik kayıt dosyalarından ve otomasyon sistemi (FONET) üzerinden elde edildi. Hastaların mortalitesinde rol oynayabilecek demografik özelliklerin, eşlik eden hastalıkların, enfeksiyon odaklarının ve yoğun bakım ünitesine kabul edildiklerindeki yatış tetkiklerinin yansıyan olası etkilerinin sağkalımdaki önemini araştırmayı amaçladık. Bulgular: Çalışmamızda enfeksiyon nedeniyle takip edilen 210 hastanın 86 (%41) tanesi exitus olmuştur. Exitus olan hastalarda yaş ortalaması 74,8±12,2 olarak bulunmuştur. Exitus olan hastaların %50 si erkek, %50 si kadın olarak saptanmıştır; cinsiyet ile mortalite arasında bir ilişki gösterilmemiştir. (p=0,908). Eşlik eden hastalıklara bakacak olursak ilk sırada % 59.5 ile HT; ikinci sırada DM (% 41) üçüncü sırada ise KBH (% 32.4) yer almıştır. Salah grubu ile exitus grubu arasında sırasıyla; HT, DM, KOAH, kalp yetmezliği, KAH, KBH ve SVO görülme sıklıkları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yokken (p>0,05), exitus grubunda salah grubuna göre aritmi görülme oranı istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p=0,007) Aritmi varlığı ile ölüm ihtimali diğer faktörlerden bağımsız olarak 3,386 kat (%95 Güven Aralığı: 1,305 – 8,787) artış göstermiştir. (p=0,012). Çalışmamızda literatür ile uyumlu olarak exitus grubunda salah grubuna göre akciğerde enfeksiyon görülenlerin oranı istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. (p=0,039) Diğer değişkenlerin etkileri sabit tutulduğunda da akciğerde enfeksiyon görülmesi; ölüm ihtimalini 2,970 kat (%95 Güven Aralığı: 1,397 – 6,317) artırmaktaydı (p=0,005). Çalışmamızda hastaların % 40'ında (n:84) kültürde üreme saptanmazken; % 60 hastada (n:126) en az bir kültürde üreme saptanmıştır. Kültürlerde üreyen mikrobiyolojik etkenler arasında en sık % 60.8 ile gram(–) bakteriler, ikinci sıklıkta % 27.1 ile gram(+) bakteriler ve % 12.1 oranında candida (mantar) yer almıştır.. Mikroorganizmalar gruplar olarak değerlendirildiğinde ise kan kx de en sık % 52.5 ile gram(+) bakteriler, ikinci sıklıkta % 42.5 oranı ile gram(–) bakteriler ve % 5 oranında candida üremesi saptanmıştır. Kan kültüründe en sık üreyen mikroorganizma % 27.5 ile E.coli(n:11); 2.sıklıkta % 17.5 oranında S.aureus(n:7) ve 3.sıklıkta ise % 12.5 ile Enterococus faecium(n:5) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Sepsis is a incrasingly common clinical condition which has a complex pathophysiology and a high mortality rate and is hard to diagnose. The intensive care units are the places in which the struggle is the hardest. For that reason there is a need for studies to determine the parameters that foresee the mortality of sepsis. In this study we aimed to investigate the survival rates of the patients being treated for infection in the intensive care units. Methods: All patients, regardless of age or gender, who were administered due to infections in Ankara Numune Training and Research Hospital, Acute Internal Medicine Intensive Care Unit between January 2016 and April 2019 were included. Data of 905 patients followed up in ICU were evaluated, 210 patients were administered for infections and included in the study. Clinical data were collected from archived patient files and digital records (using FONET software). We aimed to evaluate the effects of demographics, comorbidities, infection sites and clinical findings at administration time on survival. Results: 86 of 210 patients (41%) died during the study. Patients who died had a mean age of 74,8±12,2. 50% of them were male and %50 female, there was no relationship between gender and mortality(p=0,908). Most common comorbidities were hypertension (59,5%), diabetes mellitus (41%) and chronic kidney disease (32,4%). There was no statistical difference between cure group and exitus group in terms of presence of hypertension, diabetes mellitus, chronic kidney disease, chronic obstructive pulmonary disease, heart failure, coronary artery disease and cerebrovascular disease (p>0,05). Exitus group had a higher rate of arrhythmias than cure group (p=0,007). Presence of an arrhythmia, independent from other factors, increased death risk by 3,386 times (95% CI: 1,305 - 8,787) (p=0,012). In accordance with literature, we found that pulmonary infections were more common in exitus group than cure group significantly (p=0,039). If the effects of other variables were kept constant, pulmonary infections increased death risk by 2,97 times (95% CI: 1,397 - 6,317) (p=0,005). In our study, 40% of our patients (n=84) had negative cultures, while 60% of them (n=126) had at least one positive culture. Microbiological agents detected in all cultures were most commonly gram negative bacteria (60.8%), second most common were gram positive bacteria (27.1%) and 12.1% of positive cultures were candida (fungi). Positive blood cultures resulted most commonly as gram positive bacteria (52.5%), gram negative bacteria (42.5%) and candida (5%). Most common species grown in the blood cultures were E. coli (27.5% n=11), S. aureus (17.5% n=7), E. faecium (12.5% n=5).