The effect of using gap fillers on oral examinations of prep-school students
Boşluk doldurucu kullanımının hazırlık öğrencilerinin konuşma sınavları üzerine etkisi
  1. Tez No: 588710
  2. Yazar: SABAHAT NUR BOZTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İngilizce öğrenenlerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri konuşma becerilerinin geliştirilmesidir. Öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmeye çalışan öğretmenler olarak, takip edecek birçok yol ve kullanacak birçok metot bulabiliriz. Boşluk doldurucu öğretimi de bu yol ve metotlardan biri olarak düşünülebilir. Bu amaçla, çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanıldı. Bu çalışmada 20 hazırlık öğrencisi (10 deney, 10 kontrol grubu) ve üç boşluk doldurucu öğretim oturumu yer aldı. Örneklemin seçiminde öznel olduğundan dolayı, amaçlı örnekleme yöntemi kullanıldı. Araştırmanın nicel kısmında, sözlü sınav başarılarına ilişkin boşluk doldurucu öğretilen ve öğretilmeyen öğrenciler arasında bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlandı. Nicel veriler öğrencilerin sözlü sınav sonuçlarından elde edildi ve SPSS v24'te çıkarımsal istatistik (Eşleştirilmiş örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi) ile analiz edildi. Sonuçlar, çalışmanın deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık oluşturmadığını göstermektedir. Çalışmanın nitel kısmına gelince, ilk olarak, sözlü sınav sırasında deney grubundaki öğrenciler tarafından en çok hangi boşluk doldurucuların kullanıldığını bulmak amaçlandı. Veriler, sözlü sınav görüntü kayıtlarından elde edildi. Sözlü sınavların görüntü kayıtları araştırmacı tarafından dinlendi ve öğretilenler arasından kullanılan boşluk doldurucuları not edildi. Sonuçlar“Biliyorsunuz”,“Düşüneyim”ve“Sanırım”ın öğrenciler tarafından en çok kullanılan boşluk doldurucular olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, öğrencilerin boşluk doldurucuları öğrenme hakkındaki görüşleri yazılı geri bildirim formlarıyla alınmış, Nvivo yazılımı v12'de tematik içerik analizi yapılarak analiz edildi. Sonuçlar, öğrencilerin boşluk doldurma öğrenimini beğendiklerini ve onları öğrenme konusunda olumlu hisleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems that learners of English have faced is improving their speaking skills. As teachers, while trying to enhance their speaking skills, we can find many ways to follow and many methods to use. Teaching gap fillers can be considered to be one of them. For this purpose, the study used both quantitative and qualitative research methods. This study employed 20 prep-school students as participants (10 students in experimental group and 10 students in control group) and three gap filler teaching sessions. Purposive sampling method was used since it is subjective regarding the selection of the samples. Within the quantitative side of the study, it was aimed to reveal whether there is a difference among students who were taught and not taught gap fillers regarding their success in an oral examination. The quantitative data were obtained from students` oral examination results and analyzed by means of inferential statistics (Paired samples t-test and independent samples t-test) on SPSS v24. The results show that the study did not yield any significant differences between the experimental and control group. As for the qualitative side of the study, firstly it was aimed to find out what gap fillers were mostly used by the students in the experimental group during the oral examination. The data were obtained from video recordings of oral examinations. Video recordings of oral examinations were listened by the researcher and the used gap fillers among taught were noted. The results show that“You know”,“Let me think”and“I guess”were the gap fillers mostly used by the students. Secondly, students` views on learning gap fillers were received by means of written feedback and analyzed by conducting thematic content analysis on Nvivo software v12. The results show that the students appreciated learning gap fillers and had positive feelings towards learning them.