Freight forwarder şirketlerin sağladığı ilişkisel faktörlerin üretici firmaların lojistik performansı üzerindeki etkisi
The effects of relational factors provided by freight forwarder companies on logistics performance of manufacturing companies
  1. Tez No: 588726
  2. Yazar: CEM LAFÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küreselleşmenin her alanda hissedildiği günümüz dünyasında, artan rekabet ve müşteri beklentilerinin fazla olması, uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmaların performanslarını değerlendirmelerine neden olmaktadır. Tam da bu noktada işletmeler, rekabet avantajı sağlayabilmek, ana faaliyet alanına odaklanmak ve maliyetlerini düşürmek gibi nedenlerden dolayı lojistik işlemlerini planlayıp organize ederek, profesyonel lojistik hizmet sağlayıcılarına (freight forwarderlar) ihtiyaç duymaktadırlar. Arada köprü görevi kuran bu freight forwarderlar; müşteriler, nakliyeciler, acenteler ve tedarikçiler arasında bilgi paylaşımını sağlar. Bu bağlamda çalışma; işletmelerin freight forwarderlar ile aralarındaki ilişkinin, ilişki kalitesi değişkenleri kullanılarak (Fiyat, Güven, Bağlılık ve Tatmin) kurmuş oldukları bağı incelemektedir. Çalışmada Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 309 firmaya anket uygulanmış olup elde edilen veriler analiz edilmiştir. Anket uygulanan firmaların en çok çalışma yaptıkları freight forwarder firmalarına yönelik algılarını ölçmek için ''Algı Haritası'' çıkarılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler ''SPSS ve AMOS'' istatistik paket programları aracılığıyla“Yapısal Eşitlik Modeli”ile test edilmiştir. Yapılan analizler ilişki kalitesi değişkenleri ile lojistik performans arasında anlamlı ilişkiler bulgulamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where globalization is felt in every field, increasing competition and high customer expectations cause companies operating in international markets to evaluate their performance. It is precisely at this point that businesses need a broker for professional logistics service providers to plan and organize logistics operations for reasons such as providing competitive advantage, focusing on their core business and lowering their costs. Freight forwarders establish this bridge function among customers, carriers, agents and suppliers. In this context; the study examines the relationship between firms' transport business brokers and the relationship they have established using relationship quality variables (Price, Trust, Commitment and Satisfaction). In this study, 309 companies operating in various sectors in Gaziantep and Kahramanmaraş were surveyed and analysis were tested. Perception map of freight forwarders have been produced to measure where company work mostly at this surveyed. In addition, the data obtained were analyzed by means of statistic programs SPSS and AMOS and correlation and structual equality models analysis were carried out. The analyzes found significant relationships between relationship quality variables and logistic performance.