Kocaeli'de 19 yy. fransız misyoner okullarının İzmit ST.Barbe Koleji örneğinde koruma önerisi
A 19 century french missioner school in Kocaeli̇,İzmi̇t, ST.Barbe college conservation proposalsummary
- Tez No: 588725
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TÜLAY ÇOBANCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
St.Barbe koleji 19.yy. sonunda Osmanlı topraklarında faaliyetleri artan Fransız Katolik Misyoner hareketinin İzmit'te inşa ettiği iki eğitim kurumundan biridir. Assomptonist tarikatına bağlı papaz ve rahibelerin zaman içinde yerleşerek yapımına öncülük ettiği erkek ve kız okullar, antik dönemde İzmit'te yaşamış olan olan Aziz Barbara anısına St.Barbe koleji olarak anılır. 1915 yılına kadar aktif olarak kullanılan okulun bu tarihten sonra gayrimüslim tebaanın İzmit'ten büyük oranda ayrılması ile öğrencisi azalmıştır. Kurtuluş savaşı sonrasında işlevini tamamen kaybeden okul, son yöneticisi tarafından Marmara Üssü Bahri Komutanlığına satılmıştır. Daha sonra Kocaeli Hükümet Konağı ve ardından Kocaeli Defterdarlığına devrolan yapı çeşitli işlevlerde kullanılmıştır. 1999 Gölcük Depremi sonrasında büyük oranda kullanılmayan yapının bir kısmı halen defterdarlık yemekhanesi olarak kullanılmakta olup diğer kısımları kullanılmamaktadır. Yapının çeşitli işlevler verilerek kullanıldığı dönemlerde bir çok niteliksiz müdahalede bulunulmuştur. Muhdes ekler, bakımsızlığa bağlı hasarlar, yanlış işlevler ve kullanıcı müdahaleleri yapının yeniden kullanımını günümüzde imkansız kılmaktadır. Yapının özgün durumuna kavuşturulması, mevcut hasarların durdurulması ve niteliksiz onarımların uzaklaştırılması için acil onarıma ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Bu tezin amacı bulunduğu konum ve inşa edildiği tarih itibariyle özgün olan bu kültür varlığının ayrıntılı biçimde belgelenmesi ve koruma öneri projesinin hazırlanarak gelecek nesillere aktarılmasıdır. Tez altı bölümden oluşmakta olup ilk bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve kullanılan yöntemler belirtilmiştir. İkinci bölümde Osmanlı'nın son dönemlerinde faaliyette bulunan Fransız Katolik Misyoner hareketi, bunların Osmanlı içinde teşkilatlanması, amaçları ve bu harekete bağlı okulların mimari özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde St. Barbe Koleji ile birlikte Kocaeli'de 19yy.da açılmış olunan misyoner okulları incelenmiştir. Dördüncü bölümde yapının detaylı rölöve belgelenmesi yapılmış, mimari ögeleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, hasar ve malzeme analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde yapının özgün durumu araştırılmış görsel ve yazılı kaynaklar derlenmiş, yapının mevcut durumundan gelen ipuçları ve arşiv belgeleri ışığında yapının restitüsyonu hazırlanmıştır. Altıncı bölümde yapının özgün haline döndürülerek yeniden işlevlendirilmesi esnasında yapılacak olan arındırma, yeniden yapım gibi müdahaleler belirtilmiş olup restorasyon müdahale kararları hazırlanmıştır. Yedinci bölüm sonuç değerlendirme bölümü olup çalışmalar sonucu önerilen düşünce aktarılmıştır. Tez çalışması ile yapının mevcut durumu rölöve ve detaylı fotoğraf albümü ile belgelenmiştir. Hasar, malzeme analizi ve yapıya yapılan müdahalelerin analizleri rölöve üzerine lejantlar ile işlenerek renkli hasar, malzeme ve kronolojik analiz paftaları hazırlanmıştır. Arşiv araştırmaları sonucu yapının özgün halini belirten restitüsyon projesi ile yapıya yapılacak müdahalelerin belirlendiği müdahale paftası ve onarım sonrasında yeniden kullanımına yönelik restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
St. Barbe College is one of the schools which French Catholic Missoners built in late 19. Century in İzmit. The name 'St. Barbe' comes from a saint who lived here in ancient times 'Santa Barbara'. Priest and nuns from Assomptonist sect were pioneers who settled here and built male and female boarding schools. The college had functioned till first World war. But when non-muslim population had decreased after 1918 school has come to close and last director of school sold the college building to Turkish Navy force as headquarter building. The building was used as Government House and Revenue Office till 1999 eartquake. After this time most of the college building was abondoned but just one big saloon was used as refectory serving to Revenue House. Used as many various functions the building has lost its authenticity by time, lack of maintenance and unqualified interventions made by users. To restore the original status of the building and in order to repair current damages, the building needs repair urgently. This thesis aim is to conserve and document the unique education building which has survived today from late Ottoman in İzmit for future generations . This thesis contains seven chapters. In the first chapter aim, scope of work and methods are described. Second chapter is about French Catholic Missioner movement, its organisational structure, architecture of education buildings and aim in the Ottoman territory. In the third chapter with St. Barbe college other schools of missioners are described. Fourth chapter consists site plan, techical drawings of existing building, material details, architectural components and detorations. Damages and materail mappings are superposed on facades, sections and plans. In the fifth chapter, with the traces of existing building, archive studies and old photographs, the original architectural form of building is achieved. Sixth chapter consists re-use proposal function with removing unqualified interventions and repairing current damages. Consequence is given in seventh chapter. In the content of this work, detailed documentation of existing building is made by photo albüm and architectural technical drawings. Damage and material mappings and interventions made by users are also superposed in architectural survey. Restitution project is made upon old photographs and archive studies supported by chronological analysis that describes ghanges in the building from the beginning to today. Restoration drawing consists intervention drawings and re-use organisation of new function after conservation.