Karayolu yük taşıma işletmelerinde maliyetler ve kontrolü
  1. Tez No: 6402
  2. Yazar: HÜSEYİN KOVANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
D Z E T Taşımacılık: ülkelerin ulusal ve uluslararası ticaret işlemlerinde, ekonomik ve sosyal gelişmelerde büyük etkileri bulunan hizmet sektörü olmaktadır. Karayolu ile yük taşımacılığı sistemi, malların bir yerden diğer yere ulaşmasında önemli yer tutmaktadır. İşletme ler taşıma sektöründeki aşırı rekabet nedeniyle hizmetlerini en az fiyatla sunmak için maliyetlerini kontrol etmek gereksini mi duymaktadırlar. Bu çalışmada, muhasebe sistemi içinde f inansal ve maliyet muhasebesi ilişkileri incelenerek karayolu yük taşımacılığında maliyetler araştırılmış, bunların kontrolü örgüt yapısında nasıl olacağı irdelenmiş ve yöneticilerin gereksinim duydukları raporlar ve içerikleri incelenmiştir. jsg.ejri&aft
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation, which has great effect en national and international trade transaction of the countries and on econo mic and social development on service sector. Ground transportation by highway is an important aspect of transporting of goods. Corporations feel that it is essential to control cost in order to offer the least price due to excessive competition in transportation sector. In this study the cost in ground transportation by high way has been examined investigating of financial and cost accoun ting relationship in accounting system. There control has been investigated on the cooperation structure and reports and contents reguired by have been examined. öğretim“*? - _Me»*”