Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin serbest zaman tutumlarının incelenmesi
Investigation of free time children with parents with handicapped children
  1. Tez No: 588728
  2. Yazar: HEDİYE İLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, engelli çocuğa sahip ebeveynlerin serbest zaman tutum düzeylerini belirlemeye yönelik nicel ve betimsel bir çalışmadır. Ayrıca araştırmada engelli çocuğa sahip ebeveynlerin serbest zaman tutumlarının, cinsiyet, ekonomik düzey ve çocukların engel türüne göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmaya engeli çocuğa sahip, 84 baba ve 166 anne olmak üzere toplamda 250 ebeveyn katılmıştır. Örneklem belirlemek için, Bartın ilinde bulunan rehabilitasyon ve özel eğitim okullarında eğitim gören engelli çocukların ebeveynleri basit tesadüfi teknik kullanılarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Raghep ve Beard (1982) tarafından geliştirilen ve Türkçe 'ye geçerlilik ve güvenirlilik çalışması Akgül (2010) tarafından yapılan 3 boyutlu ''Boş Zaman Tutum Ölçeği“ ve ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Araştırma verileri Tek Yönlü ANOVA, bağımsız gruplarda T-testi analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiş ve verilerin değerleri incelenerek normal dağılımına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a quantitative and descriptive study to determine the levels of free time for parents with children with disabilities.In addition, it was tried not to determine whether there is a meaningful difference in the free time attitudes, the gender, the economic level and the children of the disabled children of the disabled children. A total of 250 parents, including 84 fathers and 166 mothers with children with disabilities, participated in the survey.Parents of children with disabilities who were educated in rehabilitation and special education schools in Bartın province were selected using simple coincidental techniques to determine the sample. The three-dimensional“Leisure Attitude Scale”and the“Personal Information Form”developed by Raghep and Beard (1982) as validity and reliability study in Turkish were used by Akgül (2010). The research data were analyzed using the one-way ANOVA, T-test analysis technique and the values of the data were analyzed and the normal distribution was decided.