Şer'iyye Sicillerinde yer alan 346 Numaralı Muhasebe Defterine göre Eyüp vakıfları (1219 – 1223)
According to the Accounting Book Number 346 of the Sharia Records, Eyüp waqfs (1219 – 1223)
- Tez No: 588750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, vakıfların malî durumlarının ve ekonomik fonksiyonlarının pratik olarak takip edilebildiği vakıf muhasebesi kayıtlarından hareket ederek Osmanlı idaresinde faaliyetlerini sürdüren belirli bir bölgedeki vakıfların belirli bir zaman aralığında gerçekleştirdikleri ekonomik işlemlere odaklanmıştır. Bu işlemler sayesinde vakıfların gelir ve giderlerini nasıl kontrol ettiklerini, kâr veya zarar durumlarında nasıl tepkiler vererek devamlılıklarını sağladıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın sonucunda Eyüp vakıflarında icareteyn usûlü vasıtasıyla elde edilen muaccele gelirlerinin oluşan zararı telafi etmek için oldukça etkili bir yöntem olduğu ve pratikte teoriden daha farklı uygulandığı anlaşılan rakabe yönteminin de vakıfların gelir – gider dengesini sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the economic transactions carried out by the waqfs in a certain region, which operates in the Ottoman administration, based on the records of waqf accounting, where the financial status and economic functions of the waqfs can be monitored practically and through these transactions, it aims to reveal how waqfs control their income and expenses, and how they react to profit or loss to maintain their continuity. As a result of the research, it is determined that in Eyüp Waqfs, the“muaccele”income of the“icareteyn”method is a very effective way to compensate the losses occuring in waqfs and the“rakabe”method which is found to be different from the theory in practice, is a good way to maintain the income and expense balance in the waqfs.