Kanun Fi't Tıp kitabının tıp felsefesi açısından değerlendirilmesi'
The evaluation of al qanon Fi't tib, avicenna's book, in terms of medical philosophy'
- Tez No: 588777
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Felsefe, Medical History and Ethics, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanoğlunun varlığını sürdürmede katkısı olan bilim dalları arasında tıp ve sağlık alanı en prestijli yere sahiptir. Başlangıçta tıp dâhil birçok bilim dalının felsefe şemsiyesi altında ortaya çıktığı ve varlığını sürdürdüğü izahtan varestedir. Bundan ötürü ismi tıp felsefesi olmasa da, geçmişte Galen, Hipokrat, İbni Sina, Razi, Zâhrâvi gibi birçok hekim-filozof tıp alanında kafa yorarak olağanüstü başarılar elde etmişlerdir. Bu arada Çin, Mısır, Hint, Yunan, İran ve Osmanlı'nın da tıp bilimine olan katkısı yadsınamaz. Bu çalışmada dünyada ve özellikle İslam dünyasında büyük etkisi olan Kanun fi't- Tıp isimli kitap tıp felsefesi açısından değerlendirilecektir. Yanı sıra İslam dünyasında İbni Sina'nın yazmış olduğu bu dev eserin ortaya çıkışına kadar insanlığın tıp alanında sahip olduğu birikimden bahsetmemiz önem arz etmektedir. Öncelikle Kur'an ve hadislerde yer alan“sağlıklı yaşam ve tıp alanı”ile ilgili bölümler etrafında İslam dünyasında ortaya çıkan tıp felsefesi üzerinde durulacaktır. Daha sonraki dönemde hekim, hasta, hastane vb. gibi alanlarda İslam dünyasında ortaya çıkan gelişmeler ele alınacaktır. Son olarak İbni Sina, Razi ve Zahravi öncülüğünde ortaya çıkan kanıta dayalı tıp felsefesi adeta bu alanın el kitabı olarak bilinen Kanun fi't-Tıp tezimizde merkezi bir önem arz edecektir. Ardından ise, bu kitabın yazılmasından sonra ortaya çıkan tıp anlayışı üzerindeki etkisi ve günümüzde kanıta dayalı tıbbın oluşmasındaki katkısı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Medicine and health have the most important place among the disciplines that contribute to the survival of human beings. It is a fact that many branches of science, including medicine, emerged and existed under the umbrella of philosophy. Although its name is not a philosophy of medicine, many physicians and philosophers such as Galen, Hippocrates, Ibn Sina, Razi, Zahravi have achieved extraordinary successes in medicine in the past. Meanwhile, Chinese, Egyptian, Indian, Greek, Iranian and Ottoman contributions to medicine cannot be denied. In this study, the book of“Canon in the Medicine”, which has a great influence in the world and especially in the Islamic world, will be evaluated in terms of medical philosophy. As well as the emergence of this great work written by Ibn Sina in the Islamic world, it is important that we talk about the legacy of humanity in the field of Medicine. First of all, we will focus on the philosophy of medicine in the Islamic world around the sections related to“healthy life and medicine”in the Qur'an and the hadiths. After that, the developments in the Islamic world such as physicians, patients and hospitals will be discussed. Lastly, the evidence-based medicine that emerged under the leadership of Ibn Sina, Razi and Zahravi, and the handbook of this field,“Kanun fi't-Tıp”will be of central importance in our thesis. Then, the impact of this book on the understanding of medicine that emerged after writing, and its contribution to the formation of evidence-based medicine will be discussed.