Design of a passive self-tuning lever-type vibration isolation system
Kendi kendini ayarlayabilen pasif kaldıraç tipi bir titreşim izolatörünün tasarımı
- Tez No: 588798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, temel titreşimleri için kendi kendini ayarlayabilen kaldıraç tipi bir titreşim izolatörü tanımlanmıştır. Titreşim izolasyon sistemi içindeki ataletsel bağlantı nedeniyle, kaldıracın mekanik kazanç oranına bağlı olan bir antirezonans frekansı üretilir. Sisteme antirezonans frekansında tahrik uygulandığında, kaldıracın ani dönme merkezi, yük taşıma mafsalı ile çakışmaktadır. Sonuç olarak, taşınan yük minimum miktarda titreşim yaşar. Gelen tahrik frekansı değiştiğinde, sistem antirezonans frekansını, çıkış titreşimini bastırmak için tahrik frekansıyla çakışmaya getirmek için kaldıraç oranını değiştirir. Tasarlanan mekanik sistem elektronik sensör veya tahrik gerektirmemektedir. Kendi kendine ayar işlemi, girişteki titreşimi darbeye çeviren ve dışarıdan enerji gerektirmeden bir aktüatör tarafından sağlanmaktadır. Kullanılan aktüatör, yük taşıma mafsalının altında konumlandırılmakta ve üzerindeki kauçuk takozlar yardımı ile ani dönme merkezini bulunduğu konuma yaklaştıracak şekilde kaldıraç oranını değiştirmektedir. Çalışmada öncelikle sistemin hareket denklemleri çıkarılmış ve ani dönme merkezinin konumu analitik olarak elde edilmiştir. Ardından, ani dönme merkezinin yük taşıma mafsalına yaklaştırılmasına dayalı algoritmanın doğrulanması için dinamik simülasyonlar yapılmıştır. Deneysel doğrulama için esnek bağlantılı mafsallar yardımı ile değişken kaldıraç oranlı bir izolatör geliştirilmiştir. Yumuşak yaylar ile askıda bırakılmış bir kütle, atalet referans mekanizmasını canlandırarak hem sensör hem de aktüatör olarak işlev görmüştür. Deneysel sonuçlar, sistemin çalışma frekansı aralığında her zaman antirezonans durumuna gittiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel self-tuning passive lever-type vibration isolation system for base excitations is described. Due to inertial coupling within the vibration isolation system, an antiresonance frequency is generated, which depends on the amplification ratio of the lever. At this frequency, the instant center of zero velocity of the lever coincides with the payload hinge point. As a result, the payload experiences minimum amount of vibration. When the excitation frequency changes, the system changes the lever ratio so as to bring the antiresonance frequency to coincide with the excitation frequency to suppress the output vibration. The designed mechanical system does not require any electronic sensors or actuators. The self-tuning operation is enabled by a vibro-impact type actuator powered by the input vibration rendering the system self-powered. This actuator is placed below the payload hinge and moves the lever in the appropriate direction to bring the instant center of zero velocity to the payload hinge position. Hence, the system achieves the optimum lever ratio for minimum vibration output. The equations of motion of the system are derived and the location of the instant center is obtained analytically. Then, multi-body dynamic simulations are carried out to verify the self-tuning response of the system. An experimental set-up incorporating a variable ratio lever, a softly suspended ground mass and a vibro-impact type actuator, is designed. Experimental results validate that the system always goes to antiresonance condition in the working frequency range.