İnsan kaynakları yönetimi tarafından gerçekleştirilen motivasyon uygulamaları ile çalışanların kurumsal bağlılıkları arasındaki ilişki ve bir uygulama
The relationship between motivation practices performed by human resources management and corporate engagement of employees and an application
- Tez No: 588811
- Danışmanlar: DR. GİZEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde hızla artan rekabet koşulları, kurumların çalışanlarını elde tutabilmek amacıyla, kurumsal bağlılıklarını arttırmak adına, motivasyon uygulamalarını etkin bir biçimde gerçekleştirmelerini zorunlu kılmıştır. Verimliliğini ve üretim çıktılarını arttırmak isteyen kurumlar için motivasyon ve kurumsal bağlılık birbirini etkileyen ve birbirinden etkilenen kavramlar olmuştur. Çalışan memnuniyetini ve bağlılığını artırmak artık kurumlar için mal veya hizmet üretmek kadar önemli hale gelmiştir. Bu araştırmada perakende sektöründe çalışan işgörenlerin, işe yönelik motivasyon ve kurumsal bağlılık düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arası ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada iş motivasyonu ve kurumsal bağlılık arasındaki nedensellik ilişkileri değişkenlerin alt boyutları ile birlikte incelenmiştir. Araştırmada demografik soruların, motivasyon ölçeği sorularının ve kurumsal bağlılık ölçeği sorularının yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Kurumsal bağlılık düzeyini ölçmede Meyer vd. (1993) tarafından geliştirilmiş ve Türkçe'ye geçerlilik ve güvenirliği Dağlı vd. (2018) tarafından yapılmış olan Kurumsal Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır (Dağlı vd., 2018; Meyer vd., 1993). Motivasyon düzeyini ölçmede ise Dündar vd. tarafından Mottaz vd.'nin (1985) çalışmalarında kullandıkları ölçekler temel alınarak 2007 yılında yeniden oluşturulan İçsel ve Dışsal Motivasyon Araçları Ölçeği kullanılmıştır (Dündar vd., 2007). Veriler, SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) istatistik programına göre analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin ve alt ölçeklerin güvenilirliklerini incelemek için Cronbach alfa iç tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmanın bulguları kategorik değişkenler için n ve yüzde, nümerik değişkenler için ise ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Nümerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık katsayılarına bakılarak değerlendirilmiştir. İki değişkenli analizler için tek yönlü ANOVA (veya Kruskal-Wallis analizi) ve bağımsız gruplarda t testi (veya Mann-Whitney U testi) yapılmıştır. Post hoc analizler için varyansların homojen olması durumunda Tukey, olmaması durumunda ise Tamhane T2 yapılmıştır. Nümerik değişkenler arasındaki ilişkilere Pearson korelasyon analizi ile bakılmıştır. Analizler sonucunda motivasyon uygulamaları ile çalışanların kurumsal bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularının sektördeki bilgi birikimine katkı sağlayacağı ve insan kaynakları motivasyon uygulamalarına faydalı bilgiler sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays rapidly increasing competition conditions, companies are required to effectively implement their motivation practices in order to increase their corporate loyalty in order to retain their employees. Motivation and organizational commitment for organizations that want to increase their productivity and production outputs have been the concepts that affect each other and are affected by each other Increasing employee satisfaction and loyalty has become as important as producing goods or services for corporations. In this research, it is aimed to determine the level of motivation and corporate commitment of the employees working in the retail sector and to determine the relationship between these variables. In this study, causality relationships between job motivation and corporate commitment were studied with the sub-dimensions of variables. In the study, a questionnaire including demographic questions, motivation scale questions and organizational commitment scale questions were used. In order to measure the level of organizational commitment, the Organizational Commitment Scale was developed by Meyer et al. (1993), and its validity and reliability in Turkish was made by Dağlı et al. (2018). In order to measure the level of motivation, the Internal and External Motivation Tools Scale, which was reconstructed in 2007 by Dundar et al. based on the scales used by Mottaz et al. (1985) in their studies, was used. The data collected for job motivation and organizational commitment were analyzed according to SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) statistical program. Cronbach Alpha internal consistency coefficients were calculated to examine the reliability of the scales and sub-scales used in the study. The results of the study are presented as n and percentage for categorical variables and as the mean and standard deviation for numerical variables. One-way ANOVA (or Kruskal-Wallis analysis) and t-test (or Mann-Whitney U test) were performed for independent variables. For post hoc analyses, Turkey was used if the variance was homogeneous, if not Tamhane T2 was used. The relationships between numerical variables were analyzed by Pearson correlation analysis. As a result of the analysis, it was concluded that there is a significant relationship between motivation practices and employees' corporate commitment. It is predicted that the research findings will contribute to the knowledge in the sector and provide useful information for human resources motivation practices.