Armatürlerde Ni/Cr kaplama kalınlığının korozyon dayanımına etkisi
Corrosion resistance of electrodeposited Ni-Cr coatings on brass alloy
  1. Tez No: 588812
  2. Yazar: İDİL EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KILIÇ, PROF. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada endüstriyel bir armatür elektrokimyasal kaplama tesisi banyo çözeltileri ve elektrokimyasal kaplama parametreleri kullanılarak, farklı nikel (3, 7, 11) ve krom (0,1, 0,3, 0,5) kalınlıklarının korozyon dayanımı üzerine etkisi incelenmiştir. Kaplamaların yüzey morfoloji ve kompozisyonu için SEM/EDX, yüzey ıslanabilirliğini tespit etmek amacıyla temas açısı ölçümleri ve korozyon dirençlerini belirlemek amacıyla EIS analizleri yapılmıştır. Kaplama yüzeyindeki kusurların nikel kalınlığının artışı ile birlikte azaldığı, buna bağlı olarak nikelin korozyon dayanımı üzerine kroma göre daha etkili olduğu görülmüştür. En iyi korozyon dayanımı ise 11µm Ni, 0,5µm Cr kaplı örnekte elde edilmiştir. Krom ve Nikel kaplama kalınlığına bağlı olarak yüzeylerin ıslanabilirlikleri arasında bir ilişki tespit edilememiş, kaplama işlemi öncesi uygulanan zımpara-polisaj operasyonunun yüzeyin ıslanabilirliği üzerine daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of different nickel (3, 7, 11) and chromium (0,1, 0,3, 0,5) coating thicknesses on corrosion resistant was investigated by using an industrial faucet electroplating process parameters and bath solutions. The coatings were characterised in terms of surface morphology and composition, wettability and corrosion resistance by using respectively, SEM/EDX, contact angle measurement and EIS methods. Defects on coated surface was elimanated by increasing the nickel thickness, Consequently, it was seen that nickel is more effective on corrosion resistance than chromium. Also, the best corrosion resistance was determined with 11µm Ni, 0,5µm Cr coated sample. The contact angle measurements showed that, there is no relation between coating thicknesses and surface wettability. The grinding and polishing operations have remarkeble efect on surface wettability.