Olba akropolisi sikke buluntuları
Coin finds from the acropolis of Olba
- Tez No: 588814
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
): Olba çalışmaları bağlamında kentin akropolisinde son yıllarda yapılan kazılar sonucunda elde edilen veriler, yerleşimin yaşadığı çeşitli tarihsel süreçlere ışık tutmaktadır. Bu çalışma kapsamında da Olba akropolisinin çeşitli sektörlerinde 2010 – 2018 yılları arasındaki yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen ve halen Silifke Müzesi koleksiyonunda yer alan toplam 83 sikke değerlendirilmekte ve kataloglanmaktadır. Tez çalışması kapsamında Olbaakropolisinde en erken yerleşimi yansıtan sikke buluntularından başlayarak kayda değer gruplar oluşturan“Hellenistik Dönem”,“Roma Şehir Sikkeleri”,“Roma İmparatorluk Dönemi”ve“Bizans Sikkeleri”ayrı başlıklar altında incelenmektedir. Adı geçen sikke gruplarının değerlendirilmesinde Doğu Dağlık Kilikia bölgesi ve Olba'da yaşanan tarihsel süreçler esas alınarak; sikkelerin hangi dönem ve olayların nedeniyle Olba'ya ulaşmış olduğu konusu irdelenmeye çalışılmış, Doğu Dağlık Kilikia'da stratejik bir yeri olan Olba akropolisinin aydınlatılması bakımından özgün kazı verilerine dayanan çalışmamız değerli veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
): The material evidence that obtained after the excavations at the acropolis of Olba in modern Mersin, Silifke, Turkey provided valuable evidence for the settlement history of the site. This study focuses on the numismatic finds (totally 83 coins) from the excavations at acropolis in between the years 2010-2018. The groups compose of Hellenistic coins, Roman city coins, Roman Imperial coins and Byzantine coins. A catalogue providing visual and scientific information as well as the excavation records were included the thesis. The coins were studied in the light of other archaeological finds and historical phases in Eastern Rough Cilicia, starting from the earliest, until the end of the abandonment of the site in the seventh century AD.