Atölye tipi üretim çizelgelemede metasezgisel yaklaşımlar ve yapay sinir ağı uygulaması
Job shop scheduling with metaheuristic approaches and artificial neural network application
  1. Tez No: 588815
  2. Yazar: İNCİLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretim çizelgeleme, üretim planması çalışmaları içinde ileriye yönelik kısa periyotlu planlar olarak kabul edildiğinden etkin bir çizelgeleme ve kontrolün üstünlükleri ve üretim sürecine katkıları çoktur. Kaynakların etkin kullanımı verimliliği yükseltirken müşteriler açısından da siparişlerin zamanında karşılanmasını sağlar. En basit çizelgeleme sistemi bile karmaşık bir çözüm yapısına sahiptir. Uzun tedarik süreleri de talebin doğru olarak tahmin edilmesini güçleştirmektedir. Bu tür yönetilmesi zor üretim süreçleri için çizelgeleme problemlerinin etkin şekilde çözümlenmesi büyük önem arz etmektedir. Atölye tipi çizelgeleme problemleri (ATÇP), NP-zor problemler sınıfında yer alan kombinatoryal problemlerdendir. Bu tip problemlerde kısıtlar arttıkça çözüm uzayı sonsuza doğru gitmeye başlar ve kesin optimum çözümü bulmak gittikçe zorlaşır. Bu nedenle son yıllarda bu tip problemleri çözmek için metasezgisel algoritmalardan yararlanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ATÇP için kullanılan metasezgisel yöntemler ve literatür çalışmaları açıklanmıştır. Ayrıca çizelgeleme için C# programlama dili kullanılarak yapay sinir ağı (YSA) algortiması geliştirilmiştir. Taillard karşılaştırma problemlerinin atölye tipi üretim verileri kullanılarak, geliştirilen YSA yöntemi ile toplam işlem süresi (makespan) hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmış ve algoritmanın etkinliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since production scheduling is considered as short-term plans for the future in production planning, the advantages of effective scheduling and control and its contribution to the production process are numerous. Efficient use of resources improves productivity and ensures that orders are met on time for customers. Even the simplest scheduling system has a complex solution structure. Long lead times also make it difficult to estimate the demand accurately. It is very important to solve scheduling problems effectively for such difficult-to-manage production processes. Job shop scheduling problems are among the combinatorial problems in the NP-hard problems class. As constraints increase in such problems, the solution space starts to go to infinity and it becomes increasingly difficult to find the exact optimum solution. For this reason, in recent years, meteheuristic algorithms have been used to solve such problems. In this thesis, metaheuristic methods and literature studies used for JSS are explained. In addition, an artificial neural network algorithm has been developed by using the C# programming language for scheduling. Total processing time (i.e. makespan) was calculated by using the ANN method on Taillard Job Shop benchmark instances. The results were compared with the ones reported in the literature.