İç Anadolu bölgesindeki bazı su ürünleri kooperatiflerinin yapısı ve av araçları ile balıkçı teknelerinin teknik özellikleri
The structure of some fisheries cooperatives in internal Anatolia region and technical properties of fishing gears and vessels
- Tez No: 588818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SAMSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Yozgat illeri ve ilçelerinde yürütülmüştür. Bu illerin sınırları içerisinde yer alan kooperatifler, kuruluş yılı, avlak sahaları, balıkçı sayısı, tekne sayısı, balıkçı teknelerinin özellikleri, kullanılan av araçlarının çeşitleri ve özellikleri, avlanan su ürünleri miktarı ve türlerine ve balıkçıların sosyo-demografik özelliklerine yönelik veriler elde edilmiştir. Bu veriler tam sayım yöntemi ile tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda; İç Anadolu Bölgesi'nde araştırma yapılan illerde toplam 10 adet Su Ürünleri Kooperatifinin bulunduğu, bu kooperatiflere bağlı bulunan balıkçı sayısının 208, tekne sayısının ise 159 adet olduğu tespit edilmiştir. Avlanan toplam su ürünleri miktarının 2473 ton/yıl olduğu, su ürünleri avcılığında kullanılan sade ağların uzunluğunun 193200 m, fanyalı ağların uzunluğunun 58400 m, pinter ağlarının 4250 adet ve manyat ağlarının 90 adet olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas and Yozgat provinces in Internal Anatolia Region. In the research, data is obtained from cooperatives, founding years, fishing areas, fisherman number, number and properties of fishery vessels, types and characteristics of fishing gears, catching fish species and amounts and, socio-demographic characteristics of fishermen in these provinces. These data have been determined by exact counting method. At the result, it was determined that there were 10 cooperatives, 208 fisherman and 159 vessels belonging to fisheries cooperatives. The total catch was 2473 toones of year. It was determined that total length of the gillnet 193200 m, trammel net 58400 m, the pinter number 4250 and seine nets as 90.