İdari Yargılama Hukukunda ispat standardı
Standard of proof in Administrative Jurisdiction
  1. Tez No: 588834
  2. Yazar: DİDEM BİRBİR EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma kapsamında, ispat standardı kavramının idari yargılama hukuku bakımından uygulanabilirliği, gerekliliği ve işlevi idari yargılama ilkeleri ve idari yargı safhaları da dikkate alınarak ele alınmıştır. Bu bağlamda ispat standardı kavramının etraflıca anlaşılabilmesi için öncelikle kavramın geçirdiği tarihsel süreç Anglo-Amerikan hukuk sistemi ve Kıta Avrupası hukuk sistemi dikkate alınarak incelenmiştir. İspat standardı kavramının bütünsel olarak değerlendirilebilmesi amacıyla, ceza muhakemesi hukuku ve medeni muhakeme hukuku kapsamında kabul edilen ispat standardı, yargılama dalların ilkeleri ile birlikte değerlendirilerek tespit edilmeye çalışılmıştır. İspat standardı kavramının anlamı, türleri ve işlevinin idari yargılama hukuku bakımından tespit edilebilmesi amacıyla, yargı kararları incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle ispat standardı kavramına ilişkin doğrudan bir belirleme yapmayı tercih etmemiş Danıştay kararları incelenmiş ve karşılanması gerekli görülen ispat standardının, hangi ifadelerle izah edildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Danıştay kararlarında sıklıkla kullanılan ifade ve belirlemelerden hareketle, hangi ispat standartlarının tercih edildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonrasında ise ispat standardı kavramının ve bazı ispat standardı türlerinin doğrudan esas alındığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları ile Anayasa Mahkemesi Kararları incelenmiş, kararlar kapsamında ispat standardı kavramına ve ispat standardı türlerine yüklenen anlam belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, applicability, necessity, and function of the standard of proof are discussed by considering the principles and phases of administrative jurisdiction. In order to understand the standard of proof in detail, historical background of this term is reviewed by considering Anglo-American and Continental Law systems. Standards of proof applicable in the criminal procedure law and civil procedure law are examined with their specific principles to determine the standard of proof in broad sense. Court decisions are reviewed in order to ascertain the exact meaning, types, and function of standard of proof for the administrative jurisdiction. Firstly, the Council of State decisions are analyzed and the terms used by specifying the required standard of proof are determined. It is tried to determine the types of standards of proof preferred by the Council of State, by evaluating the terms frequently used in its decisions. Afterwards, decisions of European Court of Human Rights and Constitutional Court are also evaluated in order to determine the meaning of the standard of proof and its types within this court decisions.