İnşaat sektörü çalışanları arasında iş güvenliği kültürüne ilişkin bir araştırma
A research on occupational safety culture between construction sector employees
  1. Tez No: 588833
  2. Yazar: MESUT DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TOPALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayi Devrimiyle çalışma hayatında bir çok değişiklik meydana gelmiştir. Özellikle kadın ve çocuk işçilerin üretim süreçlerine dahil olması, mesai saatlerinin artışı, çalışma hayatındaki güvensiz ortamlar, iş sağlığı ve güvenliği sorununun ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Günümüzde bu sorun özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler ekonomisinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Chernobly faciasından sonra araştırmalar güvenlik kültürü üzerinde yoğunlaşmıştır. Kazaların ortaya çıkışlarında çalışanların güvensiz davranışlarının önemine vurgu yapılmaktadır. Nitekim yapılan araştırmalar sonucunda güvenlik kültürünün iş kazalarını ve meslek hastalılıklarını önemli ölçüde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği harcamalarının milli gelirimiz içindeki payı oldukça yüksektir. Durum böyle iken güvenlik kültürüne yönelik araştırmalar ülkemizde yeterli düzeye ulaşmamıştır. Bu çalışmada mevcut işletmelerdeki güvenlik kültürü düzeyleri saptanarak, demografik değişkenler ve iş kazasına uğrama durumları ile güvenlik kültürü arasındaki ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın ilk bölümünde iş sağlığı ve güvenliğinin ortaya çıkışı ve önemi ve gelişimine yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde güvenlik kültürünün ortaya çıkışına, özelliklerine ve modellerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yapılan araştırmaya ilişkin veriler açıklanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bayburt ilinde faaliyet gösteren hazır beton işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı mevcut işletmelerdeki güvenlik kültürü düzeylerini tespit etmek ve çalışanların güvenlik kültürüne yönelik tutumlarını ölçmektir
Özet (Çeviri)
There have been many changes in the working life with the Industrial Revolution. Particularly, the inclusion of women and child workers in production processes, the increase in working hours and the insecure environments in the work life contributed to the emergence of occupational health and safety problems. Nowadays, this problem especially has negative effects on the economies of underdeveloped and developing countries. After the Chernobly disaster, researches have focused on security culture. The importance of insecure behaviors of the employees during the occurrence of accidents are emphasized. As a matter of fact, it has been concluded that the work safety culture has significantly reduced occupational accidents and diseases. The share of occupational health and safety expenditures in our national income is quite high. However, researches regarding security culture have not reached an adequate level in our country. In this study, security culture levels in existing enterprises were determined and the relations between demographic variables and occupational accidents and security culture were tried to be explained. In this context, the emergence and significance of occupational health and safety and its develeopment are mentioned in ghe firs part of the study. As for the second part, the emergence, features and models of security culture are included. In the third part, the data related to the research are explained. The sample of the study consists of ready-mixed concrete enterprises operating in Bayburt province. The aim of the study is to determine the level of safety culture in existing enterprises and to measure the attitudes of employees towards security culture