Girişimciler ve yatırımcıları buluşturan alternatif finansman yöntemi: Kitlesel fonlama
An alternative financing method for bringing together entrepreneurs and investors: Crowdfunding
  1. Tez No: 588857
  2. Yazar: SERENGÜL YÜKSEL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KÜÇÜKKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Piyasaya yeni girecek olan girişimciler için sermaye önemli bir ihtiyaçtır. Bu sermaye girişimcilerin kendi küçük birikimleri olan özkaynakları, aile, akraba ve arkadaşları tarafından karşılanabilmektedir. Bir diğer alternatif olarak melek yatırımcılar, risk sermayedarları ve teminat verilebilmesi karşılığında banka ve finans kuruluşları da destek olabilmektedir. Teminatı olmayan girişimciler, yeni gelişen kitlesel fonlama sistemiyle birçok yatırımcıya ulaşabilmektedir. Kitlesel fonlama sistemi, girişimcinin bir projesinin bir grup birey tarafından internet kanalıyla, çevrimiçi platformlar üzerinden küçük katkılarla finanse edildiği alternatif bir finansman yöntemidir. Bu çalışmada kitlesel fonlamayla ilgili literatür taraması yapılmış olup, ilgili konunun dünyadaki ve Türkiye'deki örnekleri incelenmektedir. Bununla beraber kitlesel fonlama sisteminin yatırımcılar açısında yaratacağı avantajlar ve olası sorunlar tartışılarak uygulanabilirliği ve Türkiye için kurgulanan bir model önerisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
For entrepreneurs who are new to the market, capital is an important necessity. This capital can be provided by the family, relatives, friends or entrepreneurs' own small savings. As another alternative, angel investors, risk capitalists, banks and financial institutions can also provide support by receiving collateral. Non-collateral entrepreneurs can reach many investors with the newly developed crowdfunding system. The crowdfunding system is an alternative financing method in which a project of an entrepreneur is financed by a group of individuals and through their small contributions via online platforms through the Internet. In this study, related literature about crowdfunding is analyzed and examples in the World and Turkey are examined. In addition, the feasibility of the crowdfunding system will be evaluated by discussing the advantages and potential problems for investors and a model proposal designed for Turkey will be discussed.