Milli Mücadelenin İngiliz basınındaki yankıları (1919-1922)
The reflections of The Turkish National Struggle in the English press
  1. Tez No: 588860
  2. Yazar: AYLİN HACİHANİFİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRÜNİSA ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Milli Mücadele Hareketi'nin, gerek yeni Türk Devleti'nin kurulması bakımından gerekse Dünya tarihi açısından oldukça önemli sonuçları olmuştur. Bu tezin amacı Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinden Mudanya Mütarekesi'nin imzaladığı 11 Ekim 1922 tarihine kadar olan dönemde Milli Mücadele Hareketi'nin, seçmiş olduğunuz birbirinden farklı eğilime sahip gazetelerden oluşan İngiliz Basınına yansıma biçimini araştırmaktır. Üç bölüm halinde incelemiş olduğumuz dönem ve Milli Mücadele Hareketi,İngiliz Basını tarafından dikkatle ve yakından takip edilmiştir.I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti'nin paylaşımı üzerine yoğunlaşan İngiliz Basınının ilgisi, Milli Mücadele Hareketi ile Anadolu'daki duruma odaklanmış, basında yapılan haber ve yorumlar İngiltere'nin ulusal çıkarları çerçevesinde olmuştur. Araştırmamızda gazeteler internet arşivleri üzerinden taranmış, seçtiğimiz tarihler arasındaki Türkiye ile ilgili yazılmış makale, haber ve yorumlar incelenerek analiz edilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında Milli Mücadele Hareketi ile ilgili haberler üzerine odaklanilarak elde edilen bilgiler kronolojik ve objektif olarak aktarılmaya çalışılmıştır. İncelenen haber ve makalelerin bir kismi doğrudan, diğer kısmı ise dolaylı olarak çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been very important influences of the Turkish National Struggle Movement for the founding of the new Turkish Government and for the World history. The aim of this study was to search the reflections of the Turkish National Struggle in the English Press which consists of newspapers with different tendencies between the period of 19th May,1919 when Mustafa Kemal Pasha landed Samsun and 11th October,1922 when the Armistice of Mudania signed. We have searched a period which consists of three sections in which the Turkish National Struggle Movement followed by English press closely and carefully. The interest of the English press which concentrated on the partition of the Ottoman Empire after the First World War changed with the Turkish National Struggle Movement in Anatolia, particularly the news and comments were within the English national interests. In our study, the newspapers were browsed from their internet archives and investigated news, articles, comments analysed. In the light of these information, the obtained data related to the National Struggle Movement has been translated objectively and chronologically.The articles and news were translated either directly or indirectly.