Job counselling in a comparative perspective: The cases of Denmark, united Kingdom and Turkey
Karşılaştırmalı bir bakış açısıyla iş danışmanlığı: Danimarka, Birleşik Krallık ve Türkiye
- Tez No: 588859
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN GÖKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezde,“iş danışmanlığı”hizmetleri Türkiye, Danimarka ve Birleşik Krallık'taki Aktif İstihdam Politikalarının (AİİP) Merkez hizmetleri olarak bu ülkelerin istihdam piyasası performansı, refah ve iş yaratma uygulamalarına farklı yaklaşımları açısından karşılaştırılmıştır. Günümüze ait istihdam piyasası reformları , AİİPler istihdam sorununa yönelik ana politika araçları ve iyi işleyen istihdam politikalarını sağlayıcı olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, iş danışmanlığı, bireylerin iş arama ve bulma sürecindeki uğraşlarını profesyonel bir danışmanla etkili bir etkileşim yoluyla yönlendirme, idare etme, örnek olma, yardımcı olma, yön verme, destekleme, öncü olma ve destekleme faaliyetidir. İş arayanların sorunlarını çözmek suretiyle, iş danışmanlığı hizmetlerinin istihdam piyasasında daha etkin denge noktası yaratacağı beklenmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin daha yeni ve daha merkezi yapılı iş danışmanlığı hizmetlerine sahip olduğunu, Danimarka ve Birleşik Krallık'la karşılaştırıldığında farklı bir görünüme sahip olduğunu ileri sürmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmadaki karşılaştırmanın Türkiye'deki iş danışmalığı hizmetlerinin daha iyi yapılanmasına ve daha iyi uygulamalarına araç olması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,“job counselling”services as the central component of the Active Labour Market Policies (ALMPs) in Turkey, Denmark and the UK have been compared in relation to these countries' labour market performances, different approaches to welfare and job creation practices. Within the context of the contemporary labour market reforms, the ALMPs are considered as the main policy instruments to overcome the unemployment problem and to ensure a well operating labour market. In this context, job counselling is an activity to direct, manage, pilot, aid, steer, assist, lead and support the individuals in their job seeking or finding efforts via effective interaction with a professional counsellor. By solving the problems of job seekers, job counselling services are expected to create more effective equilibrium in the labour market. This study argues that Turkey has a newer and more centralised structure for job counselling, hence a different profile, compared to that of Denmark and the UK. Accordingly, the comparison in this study is intended to be instrumental in better structuring and practice of job counselling services in Turkey.