Parkinson hastalarının fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesinde hemşirenin rolü
- Tez No: 58887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Parkinson hastalığı tanısı konmuş hastaların değerlendirilmesi, bakım sorunlarının saptanması, hasta eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve hemşirelik bakımının planlanmasında rehber olacak öneriler geliştirmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmaya, İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D. Hareket Bozuklukları Polikliniğine kayıtlı Temmuz-Eylül 1996 tarihleri arasında takip edilen 40 Parkinson hastası dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili veriler; anket formu, hazırlanan eğitim kitapçığı, Hoehn ve Yahr'dın Klinik Evreleme Ölçeği (1967) ve Parkinson Hastalığı Birleştirilmiş Değerlendirme Skalası (Unified Parkinson's Disease Rating Scale) (1987) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde; P.H.B.D.S.'nın iç tutarlılığı,“Kuder-Richardson 20 a”ve“madde toplam puan korelasyonu”tekniği; hastaların kişisel özellikleri, hastalığa ilişkin özellikleri, risk faktörleri ve P.H.B.D.S. puanları arasındaki ilişkiler“tek yönlü varyans analizi”,“t-testi”,“X2-testi”, ve“linear-korelasyon”tekniği kullanılmıştır. Yapılan çalışmada hastalarımızın; iletişim bozukluğu, aktivite entoleransı, beslenme yetersizliği ve yaralanma olasılığı sorunlarının olduğu; olgularımızın büyük bölümünün hastalığı, diyeti, egzersiz ve tercih etmeleri gereken araç-gereç konusunda bilgi sahibi olmadığı ve hemen hepsinin bu konular hakkında eğitim gereksinimlerinin olduğu; P.H.B.D.S.'nın hastanın durumunu değerlendirmede, hastalık evresini saptamada ve bakımı planlamada yararlı bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been planned as a definitive study to be realized for the purpose of evaluating such recommendations which will operate as guiding principles regarding the evaluation of the patients on whom the Parkinson's disease is diagnosed, and the determination of the care problems of them, the establishment of the patient training requirements and the planning of the nursing care. The research has included 40 Parkinson, s patients, followed up between July-September 1996, who are registered at the Neurology Department Movement Disorder Outpatient Clinic of the Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine. The data regarding the patients are obtained based on the questionnaire, the training booklet prepared, Hoehn and Yahr Scale of Clinical Stages (1967) and the Unified Parkinson's Disease Rating Scale(1987). In the statistical evaluation of the data, the internal consistency of the Unified Parkinson's Disease Rating Scale,“Kuder-Richardson 20 a”and“matter total point correlation”technique, the personal characteristics of the patients, their characteristics regarding the disease, risk factors and the“single directional variant analysis”of the relations between the Unified Parkinson's Disease Rating Scale points, the“t-test”,“x2-test”and the“linear-correlation”technique are used. In the study carried out, it has been determined that our patient, have problems such as communication impaired, activity intolerance, nutrition altered and injury potential, that the larger portion of our facts does not have any knowledge regarding their disease, the diet, exercise and the insruments and tools they should prefer, and almost all of them need to be trained in such subjects and the Unified Parkinson's Disease Rating Scale is a usefal means in evaluation of the situation of the patient, the diagnosis of the phase of the disease and the planning of the care.