Parkinson hastalarında yutma performansı ile baş boyun artrokinematik özelliklerinin ilişkisi
The relationship between swallowing performance and head and neck arthrokinematic features in people with parkinson's disease
  1. Tez No: 862340
  2. Yazar: SAMİYE ALKOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Parkinson hastalığı (PH)'na sahip bireylerde yutma performansı ile baş boyun artrokinematik özelliklerinin ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya PH tanılı 38 birey dahil edildi. Hastaların mental durumlarının değerlendirilmesi Standardize Mini Mental Test ile, PH evresinin belirlenmesi Hoehn ve Yahr Ölçeği ile belirlendi. PH'nin şiddetinin değerlendirilmesinde Hareket Bozuklukları Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (HBD- BPHDÖ) kullanıldı. Artrokinematik değerlendirmeler için; postür analizi, baş-boyun eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, baş-boyun kas kuvveti değerlendirilmesi, kraniyo-vertebral açı (KVA) ve kraniyo-servikal açı (KSA) ölçümleri yapıldı. Yutma performansı; videofloroskopik yutma çalışması (VFYÇ) görüntüleri üzerinden yapılan kinematik analiz, Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (PAS), Bolus Rezidü Skalası (BRS), Türkçe Yeme Değerlendirme Aracı (T-EAT-10), Yutma Yeteneği ve Fonksiyonunun Değerlendirilmesi (SAFE), Salya Kontrol Problemi Şiddet ve Sıklık Skalası, Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOAS) ile değerlendirildi. Yutma yaşam kalitesinin değerlendirilmesi Yutma Yaşam Kalitesi Anketi (T-SWAL-QOL) ile yapıldı. Yorgunluğun değerlendirilmesi Vizüel Analog Skala (VAS) ile yapıldı. Hastalar PAS skorlarına göre yutma bozukluğu olanlar (Grup 1) (PAS ≥ 2) ve yutma bozukluğu olmayanlar (Grup 2) (PAS < 2) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma sonucunda gruplar arasında hyolaringeal yer değiştirmede, KVA ve KSA'da fark olmadığı bulundu (p>0,05). KVA ile KSA ile hyolaringeal yer değiştirme miktarları arasında ilişki olmadığı görüldü (p>0,05). Baş boyun artrokinematik özelliklerinden KVA, KSA ile yutma performansı arasında ilişki olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between swallowing performance and head and neck arthrokinematic features in people with Parkinson's disease (PD). 38 people diagnosed with Parkinson's disease were included in the study. Evaluation of the patients' mental status was determined by the Standardized Mini Mental Test, and the PH stage was determined by the Hoehn and Yahr Scale. The Movement Disorders Association Unified Parkinson's Disease Rating Scale (HBD-BPDRS) was used to evaluate the severity of PD. For arthrokinematic evaluations; Posture analysis, head-neck joint range of motion evaluation, head-neck muscle strength evaluation, cranio-vertebral angle (CVA) and cranio-cervical angle (CSA) measurements were performed. For swallowing performance evaluation; kinematic analysis, penetration-aspiration scale (PAS) and bolus residue scale (BRS) recorded over videofluoroscopic swallowing study (VFSS), Turkish version of Eating assesment tool (T-EAT-10), Swallowing Ability and Function Evaluation (SAFE), Drooling Severity and Frequency Scale (DSFS) and Functional Oral Intake Scale were recorded. Swallowing related quality of life was evaluated with Turkish version of Swallowing Quality of Life (T-Swal- QoL). Patients were divided into two groups as; patients with swallowing disorder (Group 1) (PAS ≥ 2) and patients without swallowing disorder (Group 2) (PAS < 2). As a result of the study it was found there was no difference between groups in hyolaryngeal displacement, CVA and CSA (p>0.05). It was observed that there were no relationship among KVA, KSA and hyolaryngeal displacement (p>0.05). It was observed that there were no relationship between KVA, KSA and swallowing performance, which are head and neck arthrokinematic features (p>0.05).