Parkinson hastalarında duyu bütünlüğü eğitiminin postüral instabilite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of sensory integration training efficiency on postural instability in patients with Parkinson disease
  1. Tez No: 339421
  2. Yazar: AYLA FİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendirilen ve çoklu duyusal uyarıların kullanıldığı duyu bütünlüğü eğitiminin Parkinson hastalarında postüral instabilite üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla Modifiye Hoehn&Yahr Evreleme Ölçeğine göre evre 2-3 arasında olan 20 Parkinson hastası kontrol ve çalışma grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna genel fizyoterapi, çalışma grubuna ise genel fizyoretapi ile kombine edilmiş duyu bütünlüğü eğitimi 6 hafta boyunca haftada 2 kez olacak şekilde uygulandı. Hastaların semptom şiddeti ve tedavi komplikasyonları Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (BPHDÖ), kognitif durumları Lowenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment (LOTCA), fonksiyonel aktiviteleri Parkinson Aktivite Ölçeği (PAÖ), dengeleri Tandem pozisyonunda durma (TPD), Fonsiyonel Uzanma Testi (FUT), Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve bilgisayarlı dinamik postürografi (BDP) kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrasında ?on? ve ?off? dönemlerinde tekrar edildi. Çalışmanın sonunda tedavi öncesi ve sonrası ölçek ve testlerden alınan değerler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of sensory integration training that is shaped by the needs of patient and use of multi-sensory stimulus. For this purpose, 20 Parkinson disease patients who were the stage 2-3 according to Modified Hoehn & Yahr Rating Scale divided into two groups as control and study. The control group received general physical therapy; the study group received sensory integration training combined with general physical therapy 2 times per week for 6 weeks. Patient?s symptom severity and treatment complications assessed with Unified Parkinson Disease Rating Scale (UPDRS), cognitive status assessed with Lowenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment (LOTCA), functional activities with Parkinson Activity Scale (PAS), and also balance assessed by staying in tandem position (STP), Functional Reach Test (FRT) Time Up and Go Test (TUG), Berg Balance Scale (BBS), Computerized Dynamic Posturography (CDP). The assessments were performed before and after treatment, also were repeated both in ?off? and ?on? phase. At the end of the study pre-treatment scales and tests values were compared with post-treatment values. When intra-group changes were examined, similar improvements were seen in all scales, and significant differences were found.