Al-Fe-Si alaşımlarında soğuma hızının Fe intermetalikleri üzerine etkisi
Effect of cooling rate on Fe intermetallics in Al-Fe-Si alloys
- Tez No: 588881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Al – Si alaşımları günümüz sanayisinde önemi ve kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Sanayi içinde ise özellikle otomotiv sektöründe mekanik ve fiziksel özellikleri nedeniyle tercih sebebidir. Al alaşımlarının kullanım alanları belirlenirken en önemli parametrelerin başında mukavemet gelir. Mukavemete etki eden faktörlerin biride Fe intermetalikleridir. Kompleks geometride olan bu fazlar çentik etkisi ile malzemenin direncini düşürür. Bu çalışmada ergitilen A360 alaşımının içerisine Fe tozlarından oluşan pelet atılmıştır.Belirlenen bekletme sürelerin sonunda basamak kum kalıba ve vakum altında katılaşma yöntemi ile dökümler alınarak soğuma hızına ve bekletme sürelerine bağlı olarak Fe intermetaliklerinin mikroyapı, mekanik özellikler ve sıvı metal kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Al - Si alloys are becoming more and more important in today 's industry. Within the industry, especially in the automotive sector, it is preferred due to its mechanical and physical properties. The strength of Al alloys is one of the most important parameters when determining the application area. One of the factors affecting the strength is Fe intermetallics. These phases in complex geometry reduce the resistance by notching effect. In this study, pellets of iron powders were thrown into the melted A360 alloy. The effect of iron intermetallics on the microstructure, mechanical properties, and liquid metal quality was investigated at the end of the determined waiting times by casting the step sand mold and solidification under vacuum method.