Ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medyaya yönelik tutumlarının kullanım alışkanlıkları bağlamında incelenmesi
Investigation of the attitudes of secondary education students about social media in the context of usage habits
- Tez No: 588889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gerçek dünyayı sanal ortamda yaşama imkanı veren internetin bu konuda en yetkili ismi olan sosyal medya, her geçen gün kendini güncellemekte, yeniliklere açık ve öğrenme hızı yüksek gençler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Gençlerin sosyal medyaya ilişkin tutumlarının merak edildiği günümüzde özellikle ergenlik döneminde olan bireylerin birçok ihtiyacını sosyal medya aracılığıyla karşıladığı düşünülmektedir. Bu nedenle araştırma ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medyaya yönelik tutumlarının kullanım alışkanlıkları bağlamında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tarama modeline uygun olarak hazırlanan araştırmada, örneklem grubu 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Bursa ili Gemlik ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarından tesadüfi oransız küme örnekleme yöntemiyle seçilen 575 ortaöğretim öğrencisinden oluşmaktadır. Bilgi (done, data) toplamak amacı ile Otrar, Argın (2013) tarafından geliştirilmiş olan Sosyal Medya Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulamalar doğrudan araştırmacı tarafından öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarda gerçekleştirilmiş, uygulama öncesinde araştırmanın hangi amaçla uygulandığını ve uygulama sürecinin nasıl olacağını belirten yazılı bir yönerge verilmiş, sözlü olarak gerekli açıklamalar yapılmıştır. Uygulamalar yaklaşık olarak 1 ders saati (40 dakika) sürmüştür. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS 15.00 programında çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, which is the most authoritative name in the internet, which enables the real world to live in a virtual environment, is constantly updating itself and being actively used by young people who are open and have a high learning speed. It is thought that many of the needs of the individuals, especially in adolescence, are met through the social media today, when the attitudes of the youth towards social media are wondered. In today's world where virtual support is important. For this reason, the research aims to reveal the usage habits of the attitudes of the secondary school students towards the social media. In the survey prepared in the screening model, the sample group is 575 secondary school students selected by random secondary school sampling method from official secondary education institutions in Gemlik district of Bursa province in the academic year 2015-2016. The Social Media Attitude Scale developed by the authors, Otrar, Argın (2013) and the Personal Information Form prepared by the researcher were used to collect data. The applications were carried out directly by the researcher at the schools where the students were educated, and the verbal and written instructions of the application process were given for the purpose of researching before the application. Practices lasted for an average of 40-45 minutes (1 lesson hour).