Hastanın tedavi olma hakkı ve hekimin tedavi özgürlüğü
Patient's right to treatment and freedom of treatment of physician
- Tez No: 588899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Herkes, tedavi olma hakkı kapsamında ihtiyaç duyduğu anda sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Kişi, sağlık hizmetinden yararlanırken kendisine uygulanacak tedavi yöntemini ve tedaviyi uygulayacak hekimi serbestçe seçer. Tedavi işlemine hekim tarafından bakıldığında ise hekimlerin tedavi özgürlüğü bulunmaktadır. Anayasa, her meslek mensubunun olduğu gibi hekimlerin de mesleklerini serbestçe icra etme hakkını korumaktadır. Hekimler, tedavi özgürlüğü kapsamında hastayı reddetme hakkını kullanabilir. Yine tedavi özgürlüğü kapsamında, hastaya uygulanacak tedavi yöntemini hiçbir baskı altında kalmadan mesleki kanaatine göre belirler. Ancak hastanın tedavi olma hakkının temel bir hak olması nedeniyle hekimler, diğer mesleklerle kıyaslandığında daha dar bir özgürlük alanına sahiptir. Hekimler hastayı ret hakkını ancak mesleki ve şahsi nedenlerin varlığı halinde kullanabilir. Ayrıca hekimin, acil durumlarda ve resmi veya insani görevin ifası sırasında hastayı reddetmesi mümkün değildir. Benzer şekilde, hekimin tedavi yöntemini seçme özgürlüğü de bazı sınırlamalara tabidir. Bu çalışmada, hekimin tedavi özgürlüğünün şartları, sınırları ve sonuçları hastanın tedavi olma hakkı ile birlikte değerlendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Everyone has the right to benefit from health services at the time of need for treatment. The patient chooses freely the treatment method to be applied and the physician who will apply the treatment. In terms of physician, the physicians have freedom of treatment. The constitution protects the right of physicians to practice their profession freely as with every profession. Physicians may use the right to refuse the patient within the scope of the freedom of treatment. Within the scope of the freedom of treatment, physician determines the treatment method to be applied to the patient according to the professional judgment without any pressure. However, since the right to treatment of the patient is a fundamental right, physicians have a narrower area of freedom compared to other professions. Physicians can use the right of refusal only if there are professional or personal reasons. It is also not possible for the physician to reject the patient during emergencies and during the performance of the official or human duty. Similarly, the physician's freedom to choose the treatment method is subject to some limitations. In this study, the conditions, limits and results of the physician's freedom of treatment were evaluated together with the right to treatment of the patient.