Turizm eğitiminde hizmet kalitesinin incelenmesi
An investigation of service quality in tourism education
  1. Tez No: 588915
  2. Yazar: ÖZLEM KIŞLALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOMAYYEH RADMARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ön-lisans düzeyinde turizm eğitimi verilen kurumlardaki hizmet kalitesinin söz konusu kurumlarda okuyan öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çerçevede turizm alanı ve hizmeti, turizm eğitimi ve turizm yönetim ve denetimi gibi konular alt başlıklarıyla incelenmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. İlişkisel modele uygun olarak tasarlanan bu araştırmada turizm alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri ile eğitim gördükleri kurumun hizmet kalitesine ilişkin beklentileri ve algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise cinsiyetlerine göre öğrencilerin beklenti ve algılarının farklılaşmadığı anlaşılmıştır. Eğitim gördükleri bölümlerine göre öğrencilerin beklentilerinin farklılaşmadığı fakat kurumlarındaki eğitimin kalitesinin çeşitli alanlarda farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Turizm Otelcilik ve Turizm Rehberliği öğrencilerinin okullarındaki eğitime ilişkin hizmet kalitesi açısından ise öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine, ailenin ikamet ettiği yerleşim yerine, birlikte ve aynı yerde yaşanılan kişilere göre farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak; turizm eğitimi alanında yüksek öğrenim gören katılımcı öğrencilerin kurumlarındaki hizmet kalitesine ilişkin beklentileri ile mevcut hizmetin kalite düzeyine ilişkin algıları arasında bölümlerine göre farklılaşma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of service in the institutions that have been given tourism education at the undergraduate level has been evaluated according to the opinions of the students who study in the related institutions. In this framework, tourism field and service, tourism education and tourism management and supervision have examined with their sub topics. The study was conducted using survey model from quantitative research methods. In this research designed as a relational model, the relationship between the demographic characteristics of the university students studying in the tourism field and the expectations and perceptions about the service quality of the institution they are trained is examined. As a result of the study, it was understood that the expectations and perceptions of the students did not differ according to their genders. According to the sections where they have been trained, the expectations of the students are not differentiated but the quality of the education in their institutions are differentiated in various fields. Tourism Hotel Management and Tourism Guidance students' views on the quality of education services in schools are not differentiated according to the level of the school they attended, the place where the family resides, and the people living in the same place. As a result; it can be said that there is a difference between the perceptions about the quality of service of the participating students who have higher education in the field of tourism education and the perceptions about the quality level of existing service.