Veri tiplerine göre (Dengeli, dengesiz) kareler toplamı tiplerinin (Tip 1, tip 2 ve tip 3) uygulama durumları ve 1. tip hata bakımından incelenmesi
Appliication conditions of sum of squares types(Type 1, type 2 and type 3) acording to data types (Balanced, unbalanced) and exami̇nati̇on of type 1 error
  1. Tez No: 588922
  2. Yazar: ALPER AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Varyans analizi, hipotez testleri I. tip, II. tip hata ve kareler toplamı tipleri (Tip I, Tip II ve Tip III) hakkında bilgiler de verdiğimiz tez çalışmamızda varyans analizinde kareler toplamının hesaplanmasından kullanılan yöntemlerin (Tip I, Tip II ve Tip III) veri tiplerine göre (dengeli, dengesiz) uygulama durumlarının 1. tip hata bakımından karşılaştırmasını fortran programında simülasyon çalışması ile yaptık. 4 farklı dağılım (z, t, beta ve ki-kare) için dengeli ve dengesiz dağılım gösteren veri setleri kullanarak yaptığımız 100 000 simülasyon çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar tablolar halinde listelendi. 100 000 adet simülasyon ile elde edilen sonuçlar neticesinde verilerin dengeli dağılım gösterdiği deneme desenlerinde 4 farklı dağılım (z, t, beta ve ki-kare) için Tip I, Tip II ve Tip III kareler toplamları kullanılarak yapılan hesaplamalarda 1. tip hata bakımından aralarında bir farkın olmadığı, elde edilen sonuçların 1. tip hatanın başlangıçta kararlaştırılan (α = 0.05) seviyesinde gerçekleştiği tespit edildi. 4 dağılım için (z, t, beta ve ki-kare) 8 farklı dengesiz deneme deseni senaryosu ile Tip I, Tip II ve Tip III kareler toplamları kullanılarak yapılan 100 000 simülasyon çalışmasında da 1. tip hata başlangıçta kararlaştırılan 0.005 seviyesinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis of variance, hypothesis tests I. type, II. Type error and the sum of squares types (Type I, Type II and Type III) in our thesis, we also provide information about the methods used in calculating the sum of squares analysis of variance (Type I, Type II and Type III) according to data types (balanced, unbalanced) application cases 1 In terms of type error, we made a simulation study in fortran program. The results obtained in our 100 000 simulation studies using balanced and unbalanced data sets for 4 different distributions (z, t, beta and chi-square) are listed in tables. In the experimental designs where the data showed a balanced distribution as a result of 100 000 simulations, 4 different distributions (z, t, beta and chi-square) were calculated using the sum of Type I, Type II and Type III squares. It was found that there was no difference and the results obtained were at the level (α = 0.05) of the first type error. In the 100 000 simulation studies using 8 different unbalanced trial design scenarios and Type I, Type II and Type III squares for 4 distributions (z, t, beta and chi-square), type 1 error was initially determined at 0.005.