Marka iletişimi açısından sosyal medyada tüketici eğilimlerinin analizi
Analysis of consumer trends in social media in terms of brand communication
- Tez No: 588932
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı; marka iletişimi açısından sosyal medyada tüketici eğilimlerini belirlemektir. Bunun için öncelikle marka, sosyal medya ve tüketici davranışları konularının teorik kısmına genişçe yer verilmiştir. Analiz için 258 kişiye“marka iletişimi açısından sosyal medya tüketici eğilimlerinin analizi ölçeği”uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Marka iletişimi açısından sosyal medyada tüketici eğilimlerinin analizi ölçeği boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to determine consumer trends in social media in terms of brand communication. For this purpose, firstly, the theoretical part of the topics of brand, social media and consumer behavior was explained. For the analysis, in terms of brand communication the social media consumers' intention analysis scale was applied to 258 people. The collected data were analyzed in SPSS program. As a result of the study, a positive positive relationship was found between the dimensions of consumer tendency analysis scale in social media in terms of brand communication.