Türk Hukukunda kamu alacaklarını güvence altına alan önlemler
The precautions that guarantee public receivables in Turkish Law
  1. Tez No: 588939
  2. Yazar: BURCU KUZUCU YAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Kamu alacaklarının kamu gelirleri içindeki payı ve kamu hizmetlerinin sürekliliği açısından önemi, bu alacakların güvence altına alınmasını gerekli hale getirmektedir. Kamu alacaklarının tahakkuk-tahsil oranının düşük olması ve yeterince gelişmeyen vergi/kamu borcu bilinci de bu yönde düzenlemeler yapılmasının bir diğer nedenidir. Başta 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun olmak üzere pek çok kanunda kamu alacaklarını güvence altına alan çeşitli hükümler bulunmaktadır. Bu çalışmada ise yalnızca 6183 sayılı Kanun'da yer alan güvence önlemleri incelenmiştir. Kamu alacaklarını her aşamada korumayı amaçlayan bu önlemlere ait kanuni düzenlemeler bazı yorum ve uygulama farklılıklarına neden olmaktadır. Bu farklılıklar, yargı kararları doğrultusunda ilgili bölümlerde tespit edilmeye çalışılmıştır. Önlemlerin muhatabı olan kamu borçlularının ve diğer kişilerin sahip olduğu başvuru yollarına da yer verilmiştir. Sonuç olarak ise mevcut yorum ve uygulama farklılıklarının giderilmesi, önlemlerin muhataplarının zarar görmemesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The share of public receivables in public revenues and its importance for continuity of public services necessitate protection of these receivables. The low accrual/collection ratio of public receivables and underdeveloped awareness for tax/public debt are also reasons for making such precautions. There are various provisions, in a number of laws especially in 6183 Law on Collection Procedure of Public Receivables, that guarantee public receivables. In this study, the assurance precautions in Law No. 6183 were merely examined. Legal regulations of precautions which purpose to guarantee public receivables at each stage cause some discrepancies on comment and execution. These have been tried to be determined in specific chapters in line with jurisdictional decisions. The legal remedies that could be applied by public debtors and other individuals who are subjects of precautions also were examined. As a result, some suggestions were made to eliminate the discrepancies on comment and execution and to prevent the public debtors and other individuals against damages might be suffered.