GATA ilk ve acil yardım merkezi hemşirelik hizmetlerinde iş örneklemesi uygulaması
  1. Tez No: 58895
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM CANKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜN ERİGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI. ÖZET Sağlık bakım maliyetlerinin giderek yükselmesi ve aynı zamanda maliyetleri kontrol altına alma ihityacı, hastanalerde kaynakların dağılımı ve verimlilik konularına önem verilmesini gündeme getirmektedir. Yüksek verimlilik öncelikle insan kaynaklarının etkili ve verimli kullanımını gerekli kılar. Hemşirelik hizmetlerinin verimliliğini izlemek ve hasta bakım maliyetlerini kontrol etmek için hastane yöneticileri bu konu ile giderek daha yakından ilgilenmek durumundadırlar. Maliyetlerin artmasıyla birlikte hastaneler, personel azlığı, insan kaynaklarının dağılımı, özellikle artan hasta istekleri ve hizmet ihtiyacı gibi karşılaştıkları problemler nedeniyle mevcut personelden en yüksek düzeyde yararlanmak zorundadırlar. Personelin kullanımını geliştirmek ve daha fazla yararlanabilmek için öncelikle atılması gereken adım hasta bakım personelinin çalışma saatlerinde zamanlarını nasıl geçirdiklerinin belirlenmesidir. Hastane yöneticilerinin etkili bir maliyet kontrolünü başarabilmeleri için mevcut durumda personelin zamanlarını nasıl tahsis ettiğini bilmeleri gerekir. İş örneklemesi, önceden tanımlanmış faaliyetlerin kaydedildiği ve her bir faaliyete ayrılan zaman miktarı ile ilgili bilgileri sağlayan bir tekniktir. Yöneticiler bu teknikten yararlanarak faaliyetler için gereken personel tahsisini yapabilir ve böylece mevcut personelden daha etkili ve verimli bir şekilde yararlanma imkanı sağlayabilirler. Bir eğitim hastanesine bağlı 56 hasta yatağına sahip bir acil servis departmanında personel kullanımı konusunda bilgi toplanması için hemşirelik faaliyetleri izlenerek kaydedilmiştir. Bir aylık çalışma süresinde gündüz vardiyasında 10 dakikalık aralıklarla rastgele seçilmiş zamanlarda toplam 3515 gözlem yapılmıştır. Tüm hemşirelerin gözlenen faaliyetlerinin yüzde olarak dağılımı şu şekildedir: 1.) Doğrudan hasta bakımı %20.11; 2.) Dolaylı hasta bakımı %9.70; 3.) Klinikle ilgili faaliyetler %15.11; 4.) Kişisel ve bekleme zamanı %55. ÖS'dir. Sonuç olarak, hemşirelerin meslekleri dışındaki faaliyetlerden uzaklaştırılarak hastalarla doğrudan geçirdikleri zaman oranının artırılması önerilmektedir. 76
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY Increasing cost of health care and the need for controlling costs have prompted the hospitals to examine resource allocation and productivity. Higher productivity requires increased efficient and improved effectiveness in the use of human resources. In turn, managers are closely examining components of nursing productivity to ensure accountability for nursing costs. Due to hospitals face the problems of increasing costs, shortages of personnel, allocation of human resources, especially nursing personnel and growing demands of patients for increased services, available personnel must be used to the best advantage. A preliminary step toward improving personnel utilisation is determining how working time is currently spent. In order to accomplish such an examination effectively, it is essential that managers know how staff members allocate their time. Work sampling is a technique that can identify the types of activities that staff perform and the amount of time that they spend on each activity with this information, managers can make decisions regarding allocation of staff and activities, thereby increasing efficiency and effectiveness of personnel. A work sampling study was conducted a 56-beds emergency department in a teaching hospital by recording nursing staff activities for collecting personnel utilisation data. Over a month period, a total of 3515 observations were made at randomly selected 10-minutes intervals on day shifts. Percentages of total time used in observed activities for all nurses were divided as follows: J.) Direct care, 20.11 percent, 2.) Indirect care, 9.70 percent, 3.) Unit- related, 15.11 percent, and 4.) Personal and waiting time, 55.08 percent. It is suggested that nurses would spend more time in complex patient care activities and less time in non-nursing functions. 77