Türkiye'de 1980 sonrası uygulanan geleneksel olmayan para politikaları
After the implementation of monetary policy in 1980, the non-traditional Turkey
- Tez No: 588957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geleneksel olmayan para politikaları küresel alanda 2008-2009 finansal krizinden sonra özellikle gelişmiş ekonomilerde uygulanmaya başlanmıştır. Bu politikaların uygulanmasında en sık rastlanan politika aracı faiz koridoru uygulamasıdır. Bu yöntemle borç paranın marjinal maliyeti değiştirilerek ekonomi birimlerinin nakit akışının sağlanmasına ve üreticilerin yatırım, tasarruf ve toplam talebine de etkide bulunmaktadır. Reel faizde yaşanan düşüş, sermaye maliyetini düşürerek yatırım harcamalarının artmasını sağlamakta, böylece toplam talep artışı oluşmakta ve reel çıktılar yükselmektedir. Bu bağlamda devletlerin farklı politika uygulamaları görülmektedir. Devletlerin farklı koridor sistemlerini seçmelerinin sebebi, finansal sistemdeki gelişmelerin para politikalarına etki etme biçimleridir. Finansal sistemin canlı yapısı, koridor sisteminin kapsamını biçimlendirmiştir. Bu politikaların uygulanmasında özellikle merkez bankalarının oynadığı rol çok önemlidir. Uygulanan politika unsurlarının istikrarlı bir şekilde sürdürülmesinde merkez bankaları etkin konumda olmaktadır. Bu çalışmada 2008 ekonomik kriz sonrası uygulanan geleneksel olmayan para politkalarının ortaya çıkış süreci ele alınmış ve Türkiye örneğinde uygulanan para politikaları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Unconventional monetary policies have been started to adopt globally by advanced economies after 2008-2009 financial crisis. The most common policy in unconventional monetary policy is interest rate corridor and with the help of this policy, cost of debt can be changed. With the help of this method, by changing debt's marginal cost, cash flow to economic units can be provided and investment, saving and aggregate demand can be affected in a positive way. The decrease in real interest rate increases the investment expenditures by decreasing the cost of capital thereby increase in demand occurs then real output of the economy rises. In this context, different policy applications might be seen in different states. The reason of states' having different interest rate corridors is developments' way of effectiveness. Living structure of financial system shapes the scope of interest rate corridor system. Role of central bank in these policy applications is crucial and central banks remain stable and effective to apply policy instruments. In this research, process of occurrence of unconventional monetary policy after 2008 financial crisis and monetary policies that were applied in Turkey were examined