Tereke kayıtları ışığında Karaferye Kazası'nda sosyo-ekonomik hayat (H.11391214/M.1726-1800)
Socio- economic life in Karafer'ye District in the light of Tereke records (H.11391214/M.1726-1800)
  1. Tez No: 588975
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Terekeler kişinin öldükten sonra ardında bıraktığı her türlü mal, eşya, alacak ve borçların bir listesi olarak tanımlanabilir. Bu kaynaklar Osmanlı sosyal tarih araştırmalarının önemli kaynaklarındandır. Bu çalışmada H.1139-1214 (M.1726-1800) yıllarına ait tereke kayıtları incelenerek Karaferye'nin sosyo-ekonomik yapısı hakkında birtakım sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Metin temeli üç ana bölüm etrafında şekillenmektedir. Bu bölümler tereke sahiplerinin aile hayatları, sosyal yaşamları ve ekonomik yaşamlarıdır. Tereke sahiplerinin aile hayatının incelenmesinde esas alınan ölçüler; Aile, evlilik, çok eşlilik, kadın ve çocuktur. Sosyal yaşamın incelenmesinde kullanılan ölçütler; Kullanılan isim ve unvanlar, ölüm yaşı, ölüm sebebi, okunan kitaplar, kullanılan eşya türleri, hane, mahalle isimleri ve kölelerdir. Ekonomik yaşamın incelenmesinde alınan ölçütler ise tereke sahiplerinin meslekleri, sahip oldukları malvarlıkları ve bu malvarlıklarının nasıl değerlendirdikleridir.
Özet (Çeviri)
'Tereke' can be defined as a list of goods, property, assets and debts that are left behind one's death. Tereke, as a source of knowledge, is of the utmost importance in Ottoman social history studies. In this study, in order to get some results about the socio-economic structure of Karaferye tereke records of the years between 1726 and 1800 are examined. The study consists of three main parts. These parts are tereke owners' family lives, social lives and economis lives, respectively. While examining tereke owners' family lives the measures that are taken into consideration are family, marriage, polygamy, women and children. Names and titles, death date, causes of the death, the books read, kinds of goods used, house, neighborhood names and slaves are measures while analyzing social lives. Finally, tereke owners' jobs, their wealth and how they manage it are the measures considered for the economic part.