W. A. Mozart'ın KV 10-15 flüt için altı Sonatı'nın incelenmesi
Analysis of W.A. Mozart's Sonatas KV 10-15 for Flute
  1. Tez No: 589001
  2. Yazar: ÖZGE SALAR BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada incelenen Wolfgang Amadeus Mozart'ın KV 10-15 sonatları günümüzde keman/flüt sonatları olarak geçse de aslında klavsen için yazılmış olan sonatlardır. Keman/flüt ve çello, klavsene eşlik eder. KV 10-15, Opus 3, Wunderkind Sonatas (Harika Çocuk Sonatları) ya da The Early Sonatas (Erken Dönem Sonatları) olarak da adlandırılan bu sonatların farklı edisyonları vardır. Henle-Verlag edisyonu ise sadece piyano için düzenlenmiştir. Günümüze kadar, sonatlar için farklı düzenlemeler yapılmıştır. Bu sonatlar flüt repertuvarında genellikle piyano eşlikli düzenlenmiş hali ile kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Barenreither- Verlag edisyonu temel alınarak teknik ve müzikal inceleme yapılıp eserlerin icrası ile ilgili olarak teknik öneriler sunulmuştur. KV 10-15 sonatları oktav aralıkları ve akorlarıyla flütten daha çok kemana uygun olan sonatlardır. Buna rağmen flüt repertuvarında yeri olan bu eserlerin tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sonatas, KV10-15, that are analyzed in this work were originally composed for hapsicord by Wolfgang Amadeus Mozart, although they are contemporarily considered for violin/flute repertoire. The hapsicord is accompanied by violin/flute and cello. There are different editions of the Sonatas KV10-15 that are also called as Opus 3, Wunderkind Sonatas or Early Sonatas. The Henle-Verlag edition is arranged only for piano. Various arrangements for these Sonatas were made until today. In flute repertoire, these Sonatas are commonly used with piano accompaniment. This thesis work evaluates the Sonatas KV10-15 technically and musically based on the Barentreither-Verlag edition, and puts forward technical recommendations regarding their performance. Due to their octave intervals and chords, KV10-15 Sonatas are more suited to violin than to flute. Nevertheless, these pieces are also included in flute repertoire and it is aimed to introduce these pieces in this thesis work.