Vivaldi'nin Flüt Sonatları'nın özellikleri ve Sonat NO: V – Sonat NO: VI'nın incelenmesi
The features of Vivaldi's Flute Sonatas and the analysis of Sonata no: V - Sonata no: VI
- Tez No: 589002
- Danışmanlar: PROF. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Antonio Vivaldi'nin Flüt Sonatları'nın özellikleri ve Sonat No: V – Sonat No: VI'nın incelenmesini içeren bu eser metni çalışmasında, flütistlerin Vivaldi'nin yaşadığı dönem, hayatı ve barok flüt hakkında fikir edinmesi, Opus 13, Sonat No: V - Sonat No: VI'yı tanıması ve icracılık açısından gerekli flüt tekniklerine yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Barok dönem ve Vivaldi'nin hayatına değinilmiş, sonatların özellikleri, biçimsel analizi incelenerek, icrası için çalışma teknikleri önerileri verilmiştir. Bu eser metni çalışmasında, Vivaldi'nin sonatlarını bestelediği yıllar incelenmiştir. Barok Dönem stil özellikleri ve o dönemdeki flütün, enstrüman olarak gelişim süreci ele alınmıştır. Barok Dönemde ortaya çıkmış çeşitli sonat formlarının (solo sonat, trio sonat, oda sonatı ve kilise sonatı) özellikleriyle Vivaldi'nin flüt için yazmış olduğu Opus 13 numaralı altı sonatının özellikleri anlatılmıştır. Ayrıca Opus 13, Sonat No:V - Sonat No:VI'nın incelemesi yapılarak şekil üzerinde analizleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper proposes a concept of analyzing Antonio Vivaldi's Flute Sonatas and their characteristics by focusing on Sonat No: V and Sonat No: VI. The aim of this paper is giving to flutist advices and informations on necessary techniques for performing Opus 13, Sonat No: V and Sonat No: VI and a brief knowledge about Vivaldi, his life and the era he lived in. The baroque era and Vivaldi's life have been highlighted, the features of the sonatas has been analyzed and it is given some useful techniques on performing in this study, the composition of these Vivaldi Sonatas is being examined. The style of baroque era, the place and importance of flute from those times are being considered. It has been told the particularities of sonata forms in baroque (solo sonata, trio sonata, chamber sonatas and church sonatas) and Vivaldi's Op.13, the six sonatas he had written for flute. Also Opus 13, Sonat No:V and Sonat No:VI is inspected by showing analyzes on figures.