Kurum müdürleri ve hayırseverlerin görüşleri doğrultusunda Türk eğitim sisteminde hayırseverlik
Philanthropy in Turkish education system in accordance with institution principals and philanthropists' views
  1. Tez No: 589051
  2. Yazar: EMİNE ŞENAY DOĞANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma hayırseverlik kavramını eğitimin yönetsel ve örgütsel süreçlerinde değerlendirerek deneme model önerisi ortaya koymayı erek edinmiştir. Bu erek doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasından yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7 kurum müdürü ve Eskişehir ve Konya illerinde yaşayan 5 hayırsever oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiştir. Görüşmelerde eğitime yapılan bağış süreci, bu süreçte bağışı alan kurumun ve hayırseverlerin karşılaştıkları güçlükler, hayırseverleri eğitim alanına bağış yapmaya yönlendiren motivasyon kaynakları, okullara yapılan bağışların takibi, denetimi ve sürdürülebilirliğine ilişkin veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerde bağış alan kurum müdürlerinin de bağış yapan hayırseverlerin de bağış süreci ile ilgili bir sistemin ve merkezi bir yapının olmamasından kaynaklı birtakım güçlüklerle karşılaştıkları; ayrıca sürecin denetiminin, taltif ve takdirinin daha verimli ve sistematik yapılabilmesi için merkezi bir birimin kurulmasına ihtiyaç duydukları görülmüştür. Sürdürülebilir bir yapıya kavuşmak için web-sitesi, SMS hattı gibi teknolojik altyapının gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Bulgular ışığında ayrıca önerilere yer verilmiş ve deneme modeli önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide a trial model proposal by evaluating the concept of philanthropy in the managerial and organizational processes of education. With this aim, case study from qualitative research methods was used. The study group consisted of 7 principals of educational institution and 5 philanthropists living in the provinces of Eskişehir and Konya. The data of the research was collected by a semi-structured interview form. During the interviews, philanthropic process in educational organizations, the difficulties faced by the philanthropists and the principals of educational organizations, the motivational sources, data about the control mechanisms and the sustainability were tried to be obtained. According to the data obtained at the end of the research, it was revealed that philanthropist and principals who gave and receieved the charity faced with some difficulties due to the lack of system and central structure, besides that it was obtained that it is needed to establish a central unit in order to make the control of the process, rewarded and appriciation more efficient and systematic. In order to achieve a sustainable structure, the necessity of technological infrastructure such as web site and SMS line was also revealed. In accordance with the findings, some suggestions were made and a trial model proposal was developed at the end of the study.