Yatırımcıların katılma hesapları seçimini etkileyen faktörler TRB1 bölgesi örneği
Factors affecting investors' participation accounts selection example of TRB1 region
  1. Tez No: 589059
  2. Yazar: EREN İŞGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Hukuk, Banking, Economics, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlar parayı kullanmaya ve biriktirmeye başladığı dönemlerden itibaren ellerinde olan birikmiş parayı değerlendirme yoluna gitmişlerdir. Bu birikimlerin değerlendirilmesi ise dönemler içinde farklılık göstermiştir. İlk zamanlar tüccarlara veya saraya emanet edilen paralar zamanla kredi veren kişiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu faaliyetlerin yaygınlaşması ile bankacılık ve faiz uygulamaları da yaygınlık kazanmıştır. Faiz uygulamaları toplumsal anlamda din engeline takılınca alternatif arayışlarına gidilmiş ve bu sayede faizsiz bankacılık modelleri geliştirilmiştir. Hazırlanan çalışmada insanların faizsiz bankacılık modellerini tercih etme nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışma sonucunda katılım bankası yatırımcılarının katılma hesapları seçimini etkileyen 3 önemli faktör olan tutum, sübjektif normlar ve dindarlık ölçekleri önemli derecede etkiledikleri görülmüştür. Ayrıca katılım bankası yatırımcıları faiz hassasiyetine sahip oldukları için konvansiyonel bankacılığın alternatifi olan katılım bankaları yatırımcılar için büyük önem taşımaktadırlar. Son yıllarda gelişen İslami finanslar birlikte katılım bankaları da dünya da ki gelişmeyle doğru orantılı bir şekilde ülkemizde de önemli mesafeler kat etmiştir ve etmeye de devam edecektir. Türkiye'de kamu katılım bankalarının kurulması da bu durumun en büyük göstergesidir. Hızla büyüyen katılım bankaları ülke ekonomisine de büyük fayda sağlayacaklardır.
Özet (Çeviri)
People have started to use and accumulate money from the period they have started to evaluate the accumulated money in their hands. The evaluation of these accumulations varied during the periods. Initially, the money entrusted to merchants or the palace began to be used by creditors over time. With the spread of these activities, banking and interest applications became widespread. When interest applications were put on the social barrier of religion, alternative searches were made and thus, interest-free banking models were developed. In this study, the reasons why people prefer interest-free banking models are tried to be determined. In this context, it was seen that attitudes, subjective norms and religiosity scales, which are the three important factors affecting the choice of participation accounts of participation bank investors, had a significant effect. Furthermore, as participation bank investors have interest sensitivity, participation banks, which are alternatives to conventional banking, are of great importance for investors. Islamic finance, which has been developing in recent years, has made significant progress in our country in line with the developments in the participation banks and in the world and will continue to do so. the establishment of public participation banks in Turkey is the biggest indicator of this situation. The rapidly growing participation banks will also benefit the country's economy.