Modern sanatta sembollerin anlamı
Meaning of symbols in modern art
  1. Tez No: 589058
  2. Yazar: TURGAY ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Simgelerin ve imgelerin yaratım sürecine etkisine değinilmiştir. Sanat nesnesinde simgenin anlatıma etkisine vurgu yapıldığı ve seçilen sanatçıların sembolleri nasıl ve ne amaçla kullandıklarına ve anlatımı ne derece kuvvetlendirildiğine değinilmiştir. Bir çalışmanın birden fazla anlam taşıması, insanı sonsuz düşlere sürüklemesi kelimelerin, imgesel biçimi ve içsel doğrultuda dile getirilmesiyle önem kazanır. Modern sanatta sembollerin yorumlanış biçimlerine göre simgesel, imgesel olarak belirtildiği ve sembolist heykel ve ressam sanatçılarının çalışmalarında kullanılan sembolik anlamların düşsel-nesnel, soyut-somut kavramların irdelenip verilen anlamları belirtilmiştir. Bu araştırmada sembollerin modern sanatta anlatımı ve yansımaları, sanatçılarda ve yaşayış tarzlarına dayandırılarak yorumlandığı asıl vurgu yapılması gereken nokta olmuştur. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda, sembollerin modern sanatta anlamları ve yansımalarının sonrasında alınan örnekler üzerinden irdelenmiş etkileri özgün çalışmalar üzerinden izleyiciye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of icons and images on the process of creation has been addressed. The emphasis is placed on the effect of the symbol on expression in the object of art, and how and for what purpose the selected artists use the symbols and the extent to which the expression is strengthened. It is important that a work has more than one meaning, that it leads people to endless dreams, that words are expressed in the form of imagery and in the inner direction. In Modern art, symbols are stated as symbolic, imaginative, and symbolic meanings used in the works of Symbolist sculptors and painters are examined and given meanings of imaginary-objective, abstract-concrete concepts. In this research, the main emphasis has been on the expression and reflection of symbols in modern art, and the interpretation based on artists and their way of life. In line with the data obtained in the research, the meaning and effects of symbols in modern art, which were examined after their reflection, were presented to the audience through original studies.