Avrupa'da 20. Yy. başlangıcından günümüze kadar tasarlanmış ve tekstil ve moda tasarımı alanında kullanılmış geometrik desenlerin araştırılması ve bir koleksiyon önerisi
The investigation of the geometric patterns designed in europe from the beginning of the 20th century to the present used in the field of textile and fashion design with collection offer
  1. Tez No: 589072
  2. Yazar: AIDA HASANOVIC
  3. Danışmanlar: PROF. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe sözlüğü'ne göre desen,“Tahta, çini, kumaş, kağıt vb. yüzeylerin üzerine yapılan çizim”dir. Desen sanatçıların imzaları gibi, sanatın ifadesinin bir dilidir. Geometrik formlar çoğunlukla sanatta karşımıza dekorasyonda bir desen olarak farklı zamanlarda ve farklı kültürlerde çıkar. Bu çalışmada, 20. Yüzyılın tekstil baskı tasarımına aktarılan sanatçı tasarımları, etkileşimleri çerçevesinde incelenmiştir. Hem sanatçıların hem de dönemin özelliklerini yansıtan tasarımların seçiminde tekstil baskı tasarımına yön vermeleri belirleyici olmuştur. Çalışmada moda ve tekstil tasarımcılarının eserlerine ve geometrik motiflerin varlığı ile analizine genel olarak yer verilmiştir. Geometrik desenlerde geometrik birim biçimler (motifler), uyumlu bir kompozisyon elde etmek için, moda ve tekstil alanında kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam etmektedir. Geometrinin kullanımı, tasarımında kesin oranların elde edilmesi için kaçınılmaz iken, tekstil tasarımında da dekoratif rol oynamaktadır. Geometrik motifler, bazı sembolik anlamları taşımakta, dünyanın her yerinde, tüm kültürlerde bulunmaktadır. Sanat, Mimari, Tasarımdaki çeşitli kültürlerdeki farklı yorumları ile geometrik biçimler göre değişiklik gösterdiğinden, yaşam biçimi değişiminin sonucu olarak, yeni tasarımlar ortaya çıkmıştır. Açık-koyu, büyük küçük, boş ve dolu, uyumu ya da kontrastlıkları, kullanılarak kompozisyonlar oluşturulur. Moda tasarımında ve tekstil tasarımında bir ilham kaynağı olarak, geometrik motifler ve desenler üzerine yapılan bu araştırmada, geometrinin bizi çevrelediği ve gündelik hayatımızın tüm yönlerinde gözlenebildiği sonucuna varılmıştır. Modada, tekstilin geometrik tasarımlarının sürekliliğini görebiliriz. Geometrik desenler, dengeyi sağlayan basit kombine edilmiştir. Neşeli renklere sahip modeler ve son derece harmonik koleksiyon, modadan hiçbir zaman çıkmayan geometrik detayları açığa çıkarmaktadır. Geometrik motifler, tarih öncesi çağlardan beri, dekoratif amaçla kullanılmıştır. Geometrik formla çeşitli şekillerde bir araya getirilerek birbirinden farklı birçok kompozisyonlar oluşturabilmektedir. Desenli kumaşlar, tarihsel süreç içinde eşsiz bir konuma yükselerek kumaşların en önemli bölümünü oluşturmuştur. Dünyanın her yerinde ve tüm kültürlerde geometrik motifler, desenler, formlar ortaya çıkmakta, sadece görünümleri ve renkleri stile göre değişmektedir. Çalışmada geometrik desen örnekleri, 1900'lü yıllardan başlayarak en az on yıllık dönemler halinde, aralarındaki benzerlikler, farklılıklar, renk ve kompozisyon özellikleri, giysideki görünüşleri, tarihsel süreç içerisinde toplumsal,sanatsal ve ekolojik gelişmelerden nasıl etkilendikleri,görsellerle karşılaştırılıp giriş kısmında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Dictionary of the Turkish Language Association, the pattern is (drawing on surfaces such as wood, tile, fabric, paper,etc). Pattern is the signatures of artists, it is a language of expression of art. Geometric forms often appear in art as a pattern in decoration at different times and in different cultures. In this study, the artist designs which were transferred to the textile printing design of the 20th century were examined within the framework of their interactions. The choice of designs reflecting the characteristics of both the artists and the period has been influential in the direction of the textile printing design. In this study, an overview of fashion and textile designers' works and analysis of geometric motifs is presented. In geometric patterns, geometric unit shapes (motifs) have been used in fashion and textiles to achieve a harmonious composition and are still being used. While the use of geometry is inevitable for achieving precise proportions in design, it also plays a decorative role in textile design. Geometric motifs have some symbolic meanings and are found in all cultures all over the world. New designs emerged as a result of the change of lifestyle, as different interpretations in various cultures in Art, Architecture and Design according to geometric forms. Compositions are created,using the Light - dark, large, small, empty and full, harmony or contrast. As a source of inspiration in fashion design and textile design, in this study on geometric motifs and patterns, it is concluded that geometry surrounds us and can be observed in all aspects of our daily lives. In fashion, we can see the continuity of the geometric designs of textiles. Geometric patterns are combined in a simple way to ensure balance. Models with cheerful colors and a highly harmonic collection reveal geometric details that never leave fashion. Geometric motifs have been used for decorative purposes since prehistoric times. It can be combined with the geometric form in various ways to form many different compositions. Patterned fabrics rose to a unique position in the historical process and formed the most important part of the fabrics. Geometric motifs, patterns and forms emerge all over the world and in all cultures, only their appearance and color change according to style. In this study, geometric pattern samples are examined in the introduction part by comparing the visuals and the similarities, differences, color and composition features, their appearance in clothes, how they are affected by social, artistic and technological developments in the historical process starting from the 1900s.