Kamu alacaklarının tahsilinde haciz ve haczin paraya çevrilmesi
Attachment and liquidation of debt for collection of public claims
  1. Tez No: 589073
  2. Yazar: İLKE MEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kamu İcra Hukuku; alacaklısının Devlet, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin; borçlusunun da kamu alacağını ödemekle zorunlu tutulan gerçek ve tüzel kişilerin olduğu ilişkileri düzenlemektedir. Bu ilişki düzenlenirken, kamu alacağının tahsilinin önemi doğrultusunda cebren tahsil hükümlerine de geniş ölçüde yer verilmiştir. Cebren tahsilat, ödeme emrinin düzenlenmesi ile başlayıp, paraya çevirme ile sona eren uzun bir süreçtir. Dolayısıyla; ödeme emrinin düzenlenip ilgilisine tebliğ edilmesi, haciz varakasının düzenlenmesi, haczin uygulanması ve daha sonra satışın yapılmasıyla birlikte alınan paranın kamu borcundan mahsup edilmesi işlemlerinin yapıldığı bu uzun süreçte; kamu alacaklısının, kamu borçlusunun ve bazen üçüncü kişilerin menfaatleri zarar görebilmektedir. Cebri tahsilat hükümlerinin düzenlendiği 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun; 1954 yılında yürürlüğe girdiği ve cebri tahsilat kısmının çok az değişikliğe uğradığı göz önüne alındığında, kamu icra hukukunun öznelerinin menfaatlerinin korunması hususunda bazı eksikliklerin yaşandığı görülmektedir. Bu çalışmada, cebri tahsilat süreci ve bu süreçte yaşanan ve yaşanması ihtimali düşünülen uyuşmazlıklar irdelenerek, çözüm yolları araştırılmıştır. Böylelikle, kamu alacağının cebren tahsili aşamasında karşılaşılan tereddütlerin ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public Enforcement Law regulates the relations between claimers (State, Provincial Special Administrations and Municipalities) and debtors —natural persons and legal entities who owe money to these state institutions. Forcible collecting/collection decrees substantially shape these regulated relations on the basis of the importance of the collection of public receivables. The forcible collection is a long process that starts with the enactment of the payment order and continues with the several procedures such as the preparation of the confiscation document, the exercise of the confiscation, the liquidation and the deduction of liquidated amount from public debt. Therefore, this long process may harm the interests of public creditors, public debtors, and third persons. Because 6183 numbered law which designates forcible collection decrees became effective in 1954 and because there have been only a few changes in the parts of the law that regulate the forcible collection, some problems and deficiencies have been observed regarding the protection of interests of the subjects/parties of the public enforcement. This study/dissertation explores alternative solutions by examining the forcible collection process and already-experienced or possible disagreements in this process. The aim of this study is to eliminate the uncertainties that are encountered during the forcible collection of public claims.