İşçilerin işyeri ile ilgili sağlık bakım gereksinimlerinin ve bu bakım gereksinimleri çerçevesinde verilen hemşirelik hizmetlerinin değerlendirilmesi
Concerning the requirements for the health care of the workers, has been done in their place of labour to determine nursing activities
- Tez No: 58910
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Araştırma, işçilerin işyeri ile ilgili sağlık bakım gereksinimlerinin ve bu gereksinimleri çerçevesinde verilmesi gereken hemşirelik hizmetlerinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklerini Sivas Çimento Fabrikasında kadrolu olarak çalışan 217 işçi oluşturmuştur. Araştırmacı; işyerinde, 6 altı ay, haftanın beş günü kalmış, veriler altı ayrı form aracılığı ile toplanmıştır. Form I; işçilerin sosyodemografik, çalışma durumları, sigara ve alkol kullanma durumları ile ilgili özelliklerini ve kronik hastalık olup olmama durumunu belirlemek amacıyla ilk ay; Form II; oniki bölümden oluşan genel işyeri ve işyeri üniteleri ile ilgili risk faktörlerin belirlenmesi amacıyla ölçüm ve gözlem yöntemiyle her ay; Form IH; kazanın olduğu gün, nedeni, türü ve kaza sonrası yapılan işlemleri belirlemek için, kaza geçiren her işçi için, Form IV; işçilerin işyeri sağlık ünitesine başvuru nedenleri, verilen hemşirelik hizmetlerinin belirlenmesi amacıyla işyeri sağlık ünitesine başvuran her işçi için uygulanmıştır. İşçilerin fizik muayene ve gaita, kan ve idrar tetkiklerini içeren Form V; fizik muayeneyi (n=213), gaita kültürünü (n=108), kan ve idrar tetkiklerini (n=137) kabul eden işçilere, form VI ise işçilerin anksiyete düzeyini belirlemek amacıyla kabul eden 169 işçiye uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplan varyans analizi ve çok gözlü düzenlerde ki kare önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre işçilerden yarısından fazlasının sigara kullandığı, her beş işçiden birinin kronik bir hastalığı olduğu, tamamına yakınının yapacakları iş ile ve ilk yardımla ilgili eğitim almadıkları; şişmanlık, çürük ve eksik diş, ciltte ve elde lezyon, kollesterol ve lipit, kan şekeri yüksekliği gibi sorunların işçilerde daha fazla olduğu görülmüştür. İşçilerin işyeri sağlık ünitesine en sık başvuru nedenlerinin solunum sistemi rahatsızlıklarının olduğu, iş sağlığı hemşiresinin bu rahatsızlıklarda en fazla eğitim verdiği, işçilerin^ duruma bağlı ve sürekli anksiyete düzeylerinin çalışma yılı arttıkça, vardiyalı olarak ve işçi statüsünde çalışanlarda anksiyetenin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışma ortamında işçilerin sağlığını etkileyen toz, gürültü, yüksek ve düşük sıcaklık gibi olumsuz etkenlerin bulunduğu, bu etkenlere karşı işverenin ve işçilerin önlem almadığı, işyeri ünitelerinin, işyeri sağlık biriminin ve yemekhanenin yetersiz olduğu ancak araştırmacının girişimleri ile bazı ünitelerin sağlıklı hale geldiği görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda; işyerlerinde hemşirenin istihdam edilmesi, işçiye verilecek sağlığına yönelik her hizmette ekip yaklaşımı ve işçilerin katılımının sağlanması, çalışma ortamı risk etkenlerine karşı hem işçilerin hem de işverenin koruyucu- önlemler almaları konusunda eğitimlerinin sağlanması vb. önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : İş sağlığı hemşireliği, işyeri değerlendirmesi, çalışma çevresi, işçilerin sağlık gereksinimleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, concerning the requirements for the healt care of the workers, has been done in their place of labour to determine nursing activities. Samples of the research included 217 workers working at Sivas Cement Mill, five days in a week for 6 months, and the data was abtained by the investigator by means of the inquiry made in 6 different types about the labourers to determine; Form I : (in the first month) sociodemographic conditions of the their habits of smoking and drinking and whether they have any chronic diseases. Form II. : (every month though obser vation and evaluation method) risk factors related to their working. Units consisting 12 parts. Form m : (for each worker who had an accident) the day when the accident) the day when the accident happened, its cause, type of the accident and the prosses applied after the accident. Form IV : (for each worker who applied to the health units of the place of labour ) reasons of their applying to such a health unity, and nursing activities given. Form V : Treatment of the workers and examination of their faeces, urine and blood. Form VI : Level of anxienty Chi-square and analysis of variance and percentage were used for the statistical analysis of the data. According to findings obstained from this investigation, it has been seen that more than half of the workers smoke, one out of five workers has a chronic disease, most of them have no education related to the first aid, and their job that the problems of obesity, decayed and missing teeth, lesions on the skin and hands, high level of collesterol and lipit, high level of blood sugar are more common among the workers. It has been determined that the most frequent reasons of their applying to health care unities in the place of labour is that they have respiration disorder, the nurse is mostly interested in educating about such complaints, and that the higher level of the labourers' anxiety, as the years pass, is very high among the workers' being on duty in turn. It has been seen that there are negative factors such as dust, noise, low and high tmeperature, which affect the labourers' health in the working place and that there have not been take any preventive the workers themselves. Yet some unities have been seen to be more suitable through the researcher's enterprises. Under the light of these result, it has been suggested that the nurse should be employed that the in the places of labour, services given to the labourers should be controlled, participation of the labourers should be encouraged, and that both the emplayer and the labourers should be educated about the fact that they should take necessary measure, against risk factors in their working place. Key Words : Occupational healt nursing, worksite assessment, environment, environment of work, labours' health needs.