Nano-nikel oksit katkılı perovskit NdFeO3 bileşiğinin yapısal, manyetik ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, magnetic and dielectric properties of nano-nickel oxide doped NdFeO3 perovskite compound
  1. Tez No: 589106
  2. Yazar: KÜBRA ZENKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada sol-jel yöntemiyle NiO nanopartikülleri hazırlandı, α-Fe2O3 kontrollü çöktürme yöntemiyle sentezlendi, sol-jel yöntemiyle NdFeO3 üretildi. İkinci aşamada sırasıyla ticari Nd2O3, nano-NiO ve α-Fe2O3 literatürlerde yer alan seramik metodu ile belirlenmiş şartlar altında ilavesiyle NdFe1-xNixO3 sentezlendi. Sentez ürünü oluşturan herbir bileşenin, sentez süresi boyunca spektral analizlerle doğrulukları tespit edildi ve yapıya katılan herbir bileşenin nihai ürünün sahip olduğu özelliklerine etkisi, kristal özellikleri X-ışını kırınımı difraktometresi (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışınları (EDX) ile karakterize edildi ve aynı zamanda yapıları fourier dönüşümlü infrared (FT-IR) spektroskopisiyle, UV-Vis spektroskopisi ile aydınlatıldı, titreşimli numune manyetometresi (VSM) ile manyetik histerisisi, dielektrik davranışları (Empedans Analizörü) ve band aralığı tespit edildi. Analizlere göre, özellikle neodimyum iyonunun yapının özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This current study was performed in two steps. In first step; NiO nanoparticles were prepared by sol-gel method, α-Fe2O3 was synthesized by controlled precipitation method and NdFeO3 was produced by sol-gel method. In the second step; NdFe1-xNixO3 was synthesized by the ceramic method in the literature with the addition of commercial Nd2O3, nano-NiO and α-Fe2O3 under specified conditions, respectively. Each component constituting the synthesis product was determined by spectral analysis during the synthesis period and the effect of each component on the final products crystal properties were characterized by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray (EDX) but also compounds structures were illustrated by fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, UV-Vis spectroscopy and were detected by magnetic hysteresis with vibrating sample magnetometer (VSM), dielectric behavior (Impedance Analyzer) and band gap. According to the analysis, it was found that especially the neodymium ion had a significant effect on properties of the structure.